POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych: Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć ukraińską hekatombę

 

Na Ukrainie rosyjscy agresorzy dokonali ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Najeźdźca liczył na łatwe zwycięstwo, a gdy ono nie nadeszło, wpadł w szał zemsty. Celował w osoby starsze, kobiety i dzieci, naruszając międzynarodowe prawo humanitarne. Sieje śmierć i ogień.

Celem są osiedla mieszkaniowe, szpitale, szkoły, dworce kolejowe pełne uchodźców, budynki administracji publicznej i centra handlowe. Są one ostrzeliwane bombami i rakietami, wypełnionymi zakazanym fosforem oraz bombami kasetowymi.

Cywilni mieszkańcy ukraińskich miast stali się zakładnikami, którym agresor nie pozwala na ewakuację korytarzami humanitarnymi. Teraz wróg szuka pretekstu do użycia broni chemicznej i biologicznej. Szantażuje świat atakiem nuklearnym.

Rosjanie porywają burmistrzów i radnych, aby ich zastraszać i torturować. To nie tylko atak na bohaterów lokalnych społeczności. Celem jest również złamanie morale obrońców. To także złowieszczy atak na demokrację, którego najbardziej obawiają się władze Federacji Rosyjskiej.

Ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie podlegają przedawnieniu. Staną się one przedmiotem postępowania sądowego. Tymczasem musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć ukraińską hekatombę. Dlatego prosimy nie tylko o wsparcie moralne Ukrainy w jej wojnie o zachowanie wolności, suwerenności i integralności.

Wzywamy państwa członkowskie UE i inne demokratyczne kraje do przyłączenia się do akcji dostarczania broni dla bohaterskich obrońców. Bez systematycznego przekazywania armii ukraińskiej zaawansowanych technologicznie systemów walki elektronicznej, przeciwpancernych, przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, bastion broniący Europy upadnie, a wróg stanie u naszych bram.

Apelujemy o natychmiastowe przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. To kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa europejskiego.

Wzywamy do rozszerzenia sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś na kolejne sektory gospodarcze i finansowe, aż do całkowitego embarga na handel z tymi krajami. Nic, co zależy od naszych decyzji, nie może służyć agresorom do eskalacji wojny.

Wzywamy rządy państw europejskich do natychmiastowego zmuszenia Federacji Rosyjskiej do ochrony korytarzy humanitarnych, którymi ludność cywilna mogłaby opuścić obszary walk.

Na koniec, prosimy państwa członkowskie UE o rozpoczęcie prac nad projektem, który pozwoli – po odparciu rosyjskiej agresji – na gruntowną odbudowę Ukrainy ze zgliszczy. To musi być koncepcja Planu Marshalla.

Ukraina płaci najwyższą możliwą cenę za swoje aspiracje, by stać się częścią rodziny, kierującej się wartościami demokratycznymi. Jeśli dzisiaj nie będziemy jej skutecznie wspierać, skompromitujemy te wartości.

Nie wolno nam odwracać wzroku. Stanęliśmy w obliczu bezprecedensowo brutalnej wojny, której Europa nie widziała od czasów Hitlera i Stalina. Ukraińcy oddają życie w obronie naszej wolności i demokracji. Ich poświęcenie zadecyduje o przyszłości Unii Europejskiej. Ich walka wymaga od nas natychmiastowej i skutecznej pomocy. Historyczne wyzwania wymagają historycznych decyzji.

  Bogdan Klich Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej            Pavel Fischer Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony
 i Bezpieczeństwa
Senatu Republiki Czeskiej
 Marko Mihkelson Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych
Riigikogu Republiki Estonii
 
  Laima Liucija Andrikiené Przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych
Seimasu Republiki Litewskiej           
    Rihards Kols Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych
Saeimy Republiki Łotewskiej
Titus Corlățean Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych
Senatu Rumunii
 
  Charles Flanagan Przewodniczący Połączonej Komisji Spraw Zagranicznych
i Obrony Oireachtas Irlandii

     
Marek Kuchciński Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejMarek Ženíšek Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych
Izby Poselskiej Republiki Czeskiej
 

fot. Defence of Ukraine

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści