POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Z przywróconego z inicjatywy Marka Kuchcińskiego połączenia kolejowego Przemyśl – Lwów – Kijów skorzystało już milion pasażerów

– Przywracamy wielkie i piękne tradycje ekspresów międzynarodowych prezentujących światu turystyczne walory naszej wschodniej części Europy – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński w sobotę podczas konferencji o połączeniach kolejowych Polska – Ukraina.

Wydarzenie zorganizowano w holu zabytkowego Dworca Kolejowego PKP Przemyśl Główny, z którego od 2016 r., dzięki inicjatywie Marszałka Sejmu, wyrusza regularnie pociąg relacji Przemyśl – Lwów – Kijów.

W swoim wystąpieniu marszałek Kuchciński przypomniał, że realizacja połączenia na tej trasie jest rezultatem ustaleń z posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, obradującej 23 listopada 2016 r. w Krasiczynie, a idea wyklarowała się podczas cyklu konferencji Europa Karpat, w której oprócz polskich parlamentarzystów i przedstawicieli rządu co roku uczestniczą także reprezentanci Ukrainy i innych krajów regionu.

– Podczas Europy Karpat razem z ministrem Adamczykiem rozmawialiśmy o przywróceniu lepszych połączeń ze Wschodem. Myśleliśmy o wielkim transeuropejskim ekspresie na wzór tego, który jeździł od Stambułu przez Kijów, Niemcy aż do stolicy Francji. Ziściło się. Na razie na linii Przemyśl – Lwów – Kijów – wskazał Marek Kuchciński. – W ciągu zaledwie dwóch lat aż milion pasażerów przejechało pociągiem na tej trasie. To jest wielkie osiągnięcie – kontynuował.

Marszałek Sejmu zwrócił również uwagę na fakt, że wdrażanie i utrzymywanie połączeń między Polską i Ukrainą to element gospodarczej i społecznej odpowiedzialności za rozwój regionu, jakim jest Podkarpacie. – Pokazuje to, jak wielka jest potrzeba rozwijania wzajemnych kontaktów między oboma krajami. Świadczy to także o ogromnym zapotrzebowaniu i oczekiwaniach mieszkańców wobec władz państwowych na inicjatywy umożliwiające przepływ ludzi i towarów przez granicę. W tym przypadku jest to PKP Intercity, a więc przewozy pasażerskie, ale wyobraźmy sobie, jakie są postulaty dotyczące rozwoju innych obszarów transportu i infrastruktury – podkreślił Marek Kuchciński.

Jak przekonywał uczestniczący w wydarzeniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, decyzja o uruchomienia relacji Przemyśl – Kijów miała podłoże społeczne i gospodarcze. – To ważne połączenie dla Polaków mieszkających we Lwowie i innych częściach Ukrainy, jak i tysięcy Ukraińców pracujących w Polsce. Widzimy duży potencjał w dalszym rozwoju połączeń w kierunku wschodnim – mówił minister Adamczyk.

Konferencję prasową poprzedziło wręczenie przez marszałka Kuchcińskiego i ministra Adamczyka nagrody dla pasażera, który zakupił wcześniej „milionowy” bilet na pociąg jadący z Przemyśla do Kijowa przez Lwów. Według danych PKP Intercity dyskutowane na konferencjach Europa Karpat trasy międzynarodowego pociągu łączące Polskę i Ukrainę z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem podróżnych. Relacje rozszerzono między innymi o Winnicę, Tarnopol i miasto Chmielnicki. W 2018 r. PKP Intercity przewiozło pomiędzy Polską i Ukrainą ponad 600 tys. osób, zaś w sobotę liczba pasażerów oficjalnie sięgnęła miliona.

CIS

fot. Iwona Mazurek

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści