POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu odznaczony Orderem „Za Zasługi dla Litwy”

Przebywająca z oficjalną wizytą w Polsce Dalia Grybauskaitė w czwartek spotkała się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Wśród tematów, które pojawiły się podczas rozmowy, były m.in. współpraca na poziomie parlamentarnym pomiędzy Sejmem a Seimasem, bezpieczeństwo, energetyka, a także 450-lecie Unii Lubelskiej, które przypada w 2019 r.
Marszałek Kuchciński podkreślił, że ważna jest kontynuacja polityki śp. Lecha Kaczyńskiego, która polegała na zbliżaniu Polski, Litwy i innych państw naszej części Europy. – Intensyfikacja spotkań jest najlepszym dowodem, że odbudowujemy naszą współpracę. Z naszej strony będziemy jak najszybciej rozwijać różne formy kooperacji. One już dają efekty, np. na sprawy bezpieczeństwa patrzymy bardzo podobnie, jak choćby na obecność wojsk NATO. Z perspektywy naszych dziejów od XIV w., czy z perspektywy Unii Lubelskiej, jawi się oczywista konieczność współpracy polsko-litewskiej. Jak kiedyś mówiliśmy, gdy byliśmy razem to stanowiliśmy siłę największą w Europie – powiedział Marek Kuchciński.
Prezydent Litwy również wspomniała Lecha Kaczyńskiego, z którym – jak podkreśliła – spotykała się bardzo regularnie. – Aż cztery razy w czasie ostatnich ośmiu miesięcy prezydentury. To były bardzo dobre relacje. Polska i Litwa mają takie same spojrzenie na sprawy dotyczące polityki obronnej, gospodarki i energetyki. Wspólnie możemy rozwiązywać wiele problemów – zaznaczyła prezydent Grybauskaitė. – Także nasze interesy w odniesieniu do Nord Stream 2, który spowoduje zależność Europy od Rosji. Dlatego wspieramy się nawzajem w rozmowach z NATO i UE – dodała litewska polityk.
Marszałek Sejmu wyraził gorące podziękowania Prezydent Litwy za inicjatywę ministrów kultury obu państw, którzy – wraz z innymi ministrami państw Europy Środkowej – zgłosili wniosek do UNESCO, aby Unię Lubelską wpisać na listę światowego dziedzictwa. Marszałek Sejmu zauważył też, że – rozwijamy współpracę parlamentów całej Europy Środkowej. Zgłosiliśmy akces do Zgromadzenia Parlamentarnego Państw Bałtyckich. – Uważamy, że to ważny element współpracy i popieramy także sugestie aby powołać parlamentarny wymiar Trójmorza. Patrzymy na Unię Europejską przez pryzmat potrzeby wzmocnienia jej w każdym obszarze – podkreślił marszałek Kuchciński.
W spotkaniu uczestniczyły również wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Jako osoba zasłużona dla Państwa Litewskiego Marek Kuchciński został odznaczony Orderem „Za Zasługi dla Litwy”.

fot. Rafał Zambrzycki

prezydent Litwy

fot. Marta Olejnik

olit

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści