POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu: Najważniejsze jest bezpieczeństwo regionu, Unia potrzebuje instrumentów, które wzmocniłyby Partnerstwo Wschodnie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkał się z przewodniczącymi parlamentu Republiki Litewskiej i Verkhownej Rady.

Podczas rozmów podkreślano wagę bezpieczeństwa regionu, wzrastające znaczenie parlamentów narodowych i potrzebę dobrego sąsiedzkiego dialogu, a także wspieranie rozwoju gospodarki, energetyki i infrastruktury.

Najważniejszą z punktu widzenia naszych trzech krajów kwestią jest bezpieczeństwo tej części Europy. Marszałek Sejmu sprzeciwia się zarówno rosyjskiej agresji na Ukrainie, jak i łamaniu praw człowieka na Białorusi. Zaznaczył, że granice bezpieczeństwa nie są zbieżne z granicami Unii Europejskiej i z tego punktu widzenia tak ważne jest Partnerstwo Wschodnie oraz przekonanie europejskich stolic i Stanów Zjednoczonych, jak ważna jest suwerenność Ukrainy.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że głównym tematem majowego spotkania przewodniczących parlamentów Europy Środkowej, Południowej, Północnej i Wschodniej w Warszawie będzie bezpieczeństwo. – Jako parlamenty narodowe musimy wzmacniać demokrację na Białorusi i suwerenność Ukrainy, zaproponować Unii instrumenty, które wzmocniłyby Partnerstwo Wschodnie. W ramach UE należy rozwijać współpracę V4, państw bałtyckich czy między Polską, Litwą, Łotwą, Estonią i Szwecją – przekonywał Kuchciński.

Nowo wybrany przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej  Viktoras Pranckietis przyznał, że w relacjach polsko-litewskich zaczyna się nowa historia. Pytany przez marszałka Sejmu, skąd bierze się opór litewskich władz wobec nazw miejscowości w języku polskim, zapewnił że w parlamencie Litwy kontynuowane są prace dotyczące polskojęzycznego nazewnictwa na Litwie. Dodał, że istnieje również możliwość przejścia całej edukacji w języku polskim – począwszy od przedszkola, na studiach skończywszy, ponadto zdobycia dodatkowych punktów na studiach za znajomość języka polskiego.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij podziękował za przyjętą w październiku 2016 r. wspólnej dla Sejmu i Verkhownej Rady uchwały z „Deklaracją Pamięci i Solidarności”.

Odnosząc się do zatrzymania na polsko-ukraińskiej granicy prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, Andrij Parubij zaznaczył, że to był duży błąd.

Podkreślił, że gdy ktoś stara się skłócić Polskę i Ukrainę, nie powinniśmy ulegać prowokacjom, a poprzez szybką reakcję pokazywać, że to się nie uda. ą od wielu lat przez marszałka Kuchcińskiego konferencją Europa Karpat, chęć pracy nad rozwojem regionu, stworzeniem strategii na wzór alpejskiej.

Spotkania odbyły się w ramach VIII Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. Pierwszego dnia sesji rolę gospodarza pełnił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

FullSizeRender

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści