POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Kuchciński: Expo 2022 w Łodzi ma pełne poparcie polskiego parlamentu

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkał się z Misją Ewaluacyjną Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE). Celem spotkania była rozmowa na temat organizacji światowej wystawy Expo 2022 w Łodzi. 56e15c9975033_o (3)Wpisuje się ona w szereg podejmowanych przez władze Polski inicjatyw, które mają na celu uruchomienie szeroko zakrojonych projektów rewitalizacyjnych w całym kraju.

– Razem z rządem jesteśmy zdeterminowani, by Polska organizowała Expo – przekonywał marszałek. – Ze względu na transformację, tradycję, wielokulturowość, wielonacyjność i dorobek naszych przodków Łódź jest idealnym miejscem, by w 2022 roku stać się gospodarzem Expo.

Marszałek zapewnił również o pełnym poparciu parlamentu dla inicjatywy oraz potrzebie przedsięwzięcia z punktu widzenia tej części Europy, gdzie dotąd nie organizowano Expo. – Jesteśmy głodni sukcesu, chcemy czerpać z wiedzy całego świata, ale jako lider regionu – od Adriatyku po Bałtyk – wiele dzielić się doświadczeniem kraju po transformacji – przekonywał.

Polska proponuje powrót do korzeni i tradycji Wystaw Światowych. Łódź ma możliwość zorganizowania wystawy w samym sercu miasta, w rejonie Nowego Centrum Łodzi i nowego dworca Łódź Fabryczna.

Wystawa EXPO w Łodzi przyczyni się do rozwoju projektów rewitalizacyjnych na całym świecie. EXPO 2022 w Łodzi stanie się dla nich doskonałą platformą wymiany idei i doświadczeń, a pozyskaną wiedzę będą mogli później przenieść na własny, lokalny grunt.

Temat to City Re:Invented – rewitalizacja obszarów miejskich. Jest on istotny dla całego świata, wpisuje się w trendy smart city, wysokiej jakości życia w miastach, z uwzględnieniem zrównoważonego transportu, zielonych miast, kultury spędzania wolnego czasu i miast przyjaznych mieszkańcom.

Obiekty powstałe na EXPO zostaną w pełni wykorzystane po wystawie.  Szacuje się, że 86% infrastruktury wystawowej stanie się stałą częścią miasta, natomiast pozostałe 14% będzie przetworzone i wykorzystane w innych miejscach.

Decyzja w sprawie przyznania prawa do zorganizowania EXPO 2022/2023 zostanie podjęta poprzez głosowanie delegatów do BIE podczas Zgromadzenia Ogólnego BIE w listopadzie 2017 r. Członkiem BIE jest 168 krajów.

Termin wystawy: od 15 czerwca do 15 września 2022 roku.

RZ__3654 (1)

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści