POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Dzięki Google Arts & Culture można wirtualnie spacerować po Sejmie

W 2018 r. Kancelaria Sejmu podjęła współpracę z platformą Google Arts & Culture, na której swoje dzieła udostępnia ponad 1800 instytucji z 80 krajów. Efektem tej kooperacji jest stworzenie wirtualnego spaceru po Sejmie oraz internetowej wystawy prezentującej niemal 100 obiektów związanych z bogatą historią polskiego parlamentaryzmu. Wystawa obejmuje cztery ekspozycje dotyczące I Rzeczypospolitej, Marszałków II RP, obiektów muzealnych obrazujących historię sejmów od XV w. do powojnia oraz galerię prezentującą bogaty zbiór obrazów Józefa Rapackiego – wybitnego polskiego pejzażysty. Dodatkowo w ramach wirtualnego spaceru tzw. Street View, użytkownicy platformy będą mieli wrażenie, jakby sami spacerowali po sejmowych korytarzach. Dzięki nowoczesnej technologii wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca w gmachu przy ul. Wiejskiej, takie jak m.in. sala plenarna, gabinet Marszałka Sejmu oraz ogrody sejmowe. Ze względu na międzynarodowy charakter ekspozycji, wszystkie obiekty na platformie prezentowane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 1800 muzeów z całego świata. Zespół Google Arts & Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline. Dzięki temu internauci mają okazję odkrywać sztukę, historię oraz cuda świata. To platforma, na której można dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami, w świetle reflektorów i na ulicy. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na iOS i Androidzie. O najnowszych projektach można przeczytać na oficjalnym blogu Google Keyword.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślał, że w ten sposób Sejm RP dołączył do popularnego na całym świecie projektu, polegającego na udostępnianiu zbiorów zgromadzonych przez muzea oraz inne ważne instytucje na platformie internetowej.

– Jest to wartościowe przedsięwzięcie, które umożliwia wszystkim osobom zainteresowanym odkrywanie skarbów kultury i historii oraz pomaga zachować dziedzictwo poszczególnych narodów dla przyszłych pokoleń. Czynimy Sejm bardziej nowoczesnym, otwartym dla wszystkich członków społeczeństwa. Po prostu podążamy z duchem czasu. Jestem przekonany, że przedstawiona wizualizacja spotka się z dużym zainteresowaniem – przekonywał marszałek.

fot. M. Olejnik

received_552318351938588_2PSX_20190220_145024DSCF6420 DSCF6419 DSCF6412DSCF6396PSX_20190220_124114 DSCF6368

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści