POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

75. rocznica śmierci Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego

polska-pierwsza-walczy2 grudnia obchodzimy 75. rocznicę śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego – “wyznaczonego przez Pana Marszałka Józefa Piłsudskiego, jako Pierwszy Obrońca Ojczyzny i pierwszy współpracownik Pana Prezydenta Rzeczypospolitej w rządzeniu państwem, ma być uważany i szanowany, jako pierwsza w Polsce osoba po Panu Prezydencie Rzeczypospolitej. Wszyscy funkcjonariusze państwowi z prezesem Rady Ministrów na czele okazywać Mu winni objawy honoru i posłuszeństwa”.

Podczas uroczystości na Starych Powązkach odczytano list Marszałka  Sejmu Marka Kuchcińskiego:

 Szanowni Państwo,

75. rocznica śmierci śp. Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza skłania do głębokiej refleksji nad dziejami naszego państwa. Nie brakuje w nich wydarzeń wzniosłych, ale są również okresy niezwykle bolesne i trudne dla nas wszystkich. Historia łączy pokolenia, buduje tożsamość, a doświadczenia z przeszłości często wpływają na teraźniejsze decyzje. Trzeba jednak pamiętać, że historię tworzą ludzie, którzy przez swoje czyny stają się postaciami niezwykłymi. Ich decyzje i podejmowane działania nadają bieg historii, kształtują wydarzenia. I być może Polska nigdy nie odzyskałaby niepodległości, gdyby nie dalekowzroczność i  determinacja Józefa Piłsudskiego. Stworzona przez niego Pierwsza Kompania Kadrowa, a następnie Legiony Polskie wiodły naszą Ojczyznę ku wolności i  niezależności. To z tych szeregów wyszło wielu znakomitych oficerów i polityków II  Rzeczpospolitej, wśród nich był Edward Śmigły-Rydz.  

W Legionach szybko zyskał opinię dobrego i ofiarnego żołnierza, zaś w  czasie wojny 1920 roku wykazał się jako doskonały dowódca i strateg, zadając bolesne straty bolszewikom. Jego wojskowe działania bez wątpienia przyczyniły się do naszego wielkiego zwycięstwa – zwycięstwa w obronie młodej Niepodległej oraz Europy przed komunizmem. Swoją niezłomną postawą zyskał uznanie Józefa Piłsudskiego, który uczynił go jednym z kandydatów na Naczelnego Wodza Wojska Polskiego. Edward Śmigły-Rydz objął to zaszczytne, a zarazem odpowiedzialne stanowisko w godzinie największej próby.

Dziś, w rocznicę śmierci Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza pochylamy głowy w modlitewnej zadumie, a nasze serca przepełnia wdzięczność za wolną i niepodległą Ojczyznę.         

cyrgj4xw8aafwh0

 Andrzej Klarkowski, doradca Marszałka Sejmu RP

 

 

                                                                  

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści