POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński o abp. Tokarczuku: Ziemia Podkarpacka za sprawą Metropolity stała się miejscem niezależnej i wolnościowej myśli, promieniującej na całą Polskę

w 100. rocznicę urodzin księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka Sejm RP ustanowił Metropolitę Przemyskiego jednym z patronów 2018 roku.

Podczas konferencji „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – świadek historii, świadek wiary” marszałek Kuchciński podkreślał, że abp. Tokarczuk był jednym z bohaterów, który na trwałe zapisał się w polskich dążeniach do niepodległości, był człowiekiem niezwykłym, niezłomnym orędownikiem niezależnej Polski. Otwarcie obnażał zakłamanie oraz działania skierowane przeciwko łamaniu praw człowieka i Kościoła. W swoich kazaniach podkreślał, że „polski naród żyje w nienormalnych czasach, a ustrój wprowadzony przez komunistów to bezprawie ubrane w szaty prawa”.

Marszałek przypomniał, że Metropolita głośno upominał się o godność i prawa dla wiernych, był wzorem odwagi i bezkompromisowej postawy, przełamał barierę strachu przed komunistycznym aparatem bezpieczeństwa, a dzięki niemu wielu działaczy opozycyjnych znajdowało nie tylko duchową i materialną pomoc, lecz także inspiracje do podejmowania dalszych działań.

Tam, w Przemyślu, u ks. abpa zrodziła się idea niezależnego ruchu chłopskiego. I można śmiało powiedzieć, że Ziemia Podkarpacka za sprawą Metropolity stała się miejscem niezależnej i wolnościowej myśli, promieniującej na całą Polskę.

Marek Kuchciński podkreślał, że Ksiądz Biskup głęboko zaszczepił w serca i umysły pragnienie niepodległej i demokratycznej Ojczyzny. Te pragnienia w szczególny sposób pielęgnował wspierając niezależną kulturę i niezależną działalność wydawniczą. Niósł pomoc represjonowanym oraz ich rodzinom. Nie mylił się, przekonując od 1982 roku, że stan wojenny jest początkiem upadku sytemu totalitarnego.

– Sądzę, że jednym z najważniejszych jego dokonań, w ówczesnej diecezji przemyskiej, przekraczającej granice obecnego województwa podkarpackiego, była budowa ponad 400 kościołów. W ten sposób ks abp nie tylko ułatwił mieszkańcom udział w mszach świętych i rozwój kościoła powszechnego, ale na zawsze umocnił rzymskokatolicki obrządek w całym Podkarpaciu – podsumował marszałek Sejmu.

Wśród prelegentów znaleźli się  ks. Franciszek Rząsa („Abp Ignacy Tokarczuk – z perspektywy ojca duchownego kapłanów diecezji przemyskiej – wspomnienia”), ks. prof. dr hab. Józef Wołczański („Działalność pastoralno-organizacyjna arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w Kościele przemyskim”) i dr Mariusz Krzysztofiński („Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – obrońca prawdy, praw ludzi wierzących, orędownik „Solidarności”). Całość wzbogaciły fragmenty homilii i dzienników arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w formie montażu projekcji dokumentalnej i interpretacji aktorskiej Waldemara Czyszaka – aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa tematyczna „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – Kościół, Władza – Opór Społeczny”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Konferencję patronatem honorowym objęli Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz Metropolita Przemyski abp Adam Szal. Powstała z inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i marszałka województwa Władysława Ortyla.

Więcej materiałów dot. abp. Ignacego Tokarczuka:

https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/marszalek-sejmu-ideologie-xx-xxi-wieku-wciaz-wzywaja-nas-dawania-swiadectwa-wiary-boga-szacunku-czlowieka-odwagi-wiernosci-dzielu-naszych-przodkow/

18920583_1921884804694406_2246382630926971964_n

Odszedł do Pana Ksiądz Arcybiskup Ignacy Marcin Tokarczuk

Sesja naukowa poświęcona metropolicie przemyskiemu, abp. Ignacemu Tokarczukowi

fot. M. Olejnik

tok6 Dzwon Niepodległości – prezent od marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortylatok

fot. M. Marchlewska

MMA_4703

Sejm: Wystawa poświęcona abp. Ignacemu Tokarczukowi, IPN Rzeszów

000_tokarczuk 001_tokarczuk 002_tokarczuk 003_tokarczuk 004_tokarczuk 005_tokarczuk 006_tokarczuk 007_tokarczuk 008_tokarczuk 009_tokarczuk 010_tokarczuk 011_tokarczuk 012_tokarczuk 013_tokarczuk

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści