w 100. rocznicę urodzin księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka Sejm RP ustanowił Metropolitę Przemyskiego jednym z patronów 2018 roku.
Podczas konferencji „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – świadek historii, świadek wiary” marszałek Kuchciński podkreślał, że abp. Tokarczuk był jednym z bohaterów, który na trwałe zapisał się w polskich dążeniach do niepodległości, był człowiekiem niezwykłym, niezłomnym orędownikiem niezależnej Polski. Otwarcie obnażał zakłamanie oraz działania skierowane przeciwko łamaniu praw człowieka i Kościoła. W swoich kazaniach podkreślał, że „polski naród żyje w nienormalnych czasach, a ustrój wprowadzony przez komunistów to bezprawie ubrane w szaty prawa”.
Marszałek przypomniał, że Metropolita głośno upominał się o godność i prawa dla wiernych, był wzorem odwagi i bezkompromisowej postawy, przełamał barierę strachu przed komunistycznym aparatem bezpieczeństwa, a dzięki niemu wielu działaczy opozycyjnych znajdowało nie tylko duchową i materialną pomoc, lecz także inspiracje do podejmowania dalszych działań.
Tam, w Przemyślu, u ks. abpa zrodziła się idea niezależnego ruchu chłopskiego. I można śmiało powiedzieć, że Ziemia Podkarpacka za sprawą Metropolity stała się miejscem niezależnej i wolnościowej myśli, promieniującej na całą Polskę.
Marek Kuchciński podkreślał, że Ksiądz Biskup głęboko zaszczepił w serca i umysły pragnienie niepodległej i demokratycznej Ojczyzny. Te pragnienia w szczególny sposób pielęgnował wspierając niezależną kulturę i niezależną działalność wydawniczą. Niósł pomoc represjonowanym oraz ich rodzinom. Nie mylił się, przekonując od 1982 roku, że stan wojenny jest początkiem upadku sytemu totalitarnego.
– Sądzę, że jednym z najważniejszych jego dokonań, w ówczesnej diecezji przemyskiej, przekraczającej granice obecnego województwa podkarpackiego, była budowa ponad 400 kościołów. W ten sposób ks abp nie tylko ułatwił mieszkańcom udział w mszach świętych i rozwój kościoła powszechnego, ale na zawsze umocnił rzymskokatolicki obrządek w całym Podkarpaciu – podsumował marszałek Sejmu.
Wśród prelegentów znaleźli się ks. Franciszek Rząsa („Abp Ignacy Tokarczuk – z perspektywy ojca duchownego kapłanów diecezji przemyskiej – wspomnienia”), ks. prof. dr hab. Józef Wołczański („Działalność pastoralno-organizacyjna arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w Kościele przemyskim”) i dr Mariusz Krzysztofiński („Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – obrońca prawdy, praw ludzi wierzących, orędownik „Solidarności”). Całość wzbogaciły fragmenty homilii i dzienników arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w formie montażu projekcji dokumentalnej i interpretacji aktorskiej Waldemara Czyszaka – aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa tematyczna „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – Kościół, Władza – Opór Społeczny”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Konferencję patronatem honorowym objęli Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz Metropolita Przemyski abp Adam Szal. Powstała z inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i marszałka województwa Władysława Ortyla.
Więcej materiałów dot. abp. Ignacego Tokarczuka:
Sesja naukowa poświęcona metropolicie przemyskiemu, abp. Ignacemu Tokarczukowi
fot. M. Olejnik
Dzwon Niepodległości – prezent od marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla
fot. M. Marchlewska
Sejm: Wystawa poświęcona abp. Ignacemu Tokarczukowi, IPN Rzeszów