Biuro Interwencji i Porad PIS w Przemyślu przy Biurze Poselskim Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Przemyślu w okresie od 01.10.2016 r. do 31.10.2016 r. udzielało porad prawnych dotyczących spraw związanych z poniższą tematyką:
- prawa karnego i wykroczeniowego;
- ogólnego zakresu prawa cywilnego;
- prawa rodzinnego;
- prawa administracyjnego;
- prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Z uwzględnieniem powyższych punktów porady dotyczyły:
Ad 1. Z zakresu prawa karnego i wykroczeniowego:
- zażalenia na postanowienie o umorzeniu dochodzenia;
- zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa uporczywego nękania;
- wznowienia procesu karnego;
Ad 2. Z zakresu ogólnego prawa cywilnego:
- zasiedzenia;
- niezgodności treści księgi wieczystej ze stanem prawnym
- egzekucji komorniczej;
- długów spadkowych;
- ubezwłasnowolnienia;
- przymusowego skierowania na leczenie odwykowe;
- zwrotu należności;
- złożenia wniosku o zezwolenie na złożenie pisma przygotowawczego;
- zażalenia na czynności komornicze;
- sprzeciwu od nakazu zapłaty;
- skargi pauliańskiej.
Ad 3. Z zakresu prawa rodzinnego:
- separacji;
- alimentów oraz przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.
Ad 4. Z zakresu prawa administracyjnego:
- skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego;
- wykupu mieszkania za bonifikatą.
Ad. 5 Z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych:
- kwestii rozwiązania umowy za porozumieniem stron a osiągnięciem wieku emerytalnego;
- przebiegu sprawy sądowej o ustalenie prawa do emerytury;
- renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ze spraw, w których pomocy udzielało Biuro Interwencji i Porad, kwestią wartą omówienia jest ubezwłasnowolnienie. Ubezwłasnowolnienie to częściowe lub całkowite pozbawienie osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych, które dopuszczalne jest jedynie po przeprowadzeniu postępowania przez sąd. O ubezwłasnowolnieniu całkowitym orzeka się, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem, natomiast o ubezwłasnowolnieniu częściowym – jeżeli z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, a stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.
Do wniosku o ubezwłasnowolnienie należy dołączyć dokumenty uprawdopodabniające istnienie choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub występowanie innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie. Jest to jedno z poważniejszych postępowań, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych sądowych psychiatry lub neurologa oraz psychologa. Mimo iż to sąd wydaje wyrok w przedmiotowej sprawie, sądowa opinia lekarska jest najważniejszym dowodem. Ubezwłasnowolnienie jest zawsze ostatecznością, gdyż ingeruje w podstawowy przymiot jednostki, jaką jest zdolność i możliwość samodzielnego kierowania swoim postępowaniem, dlatego warto sprawę o złożenie takiego wniosku skonsultować z profesjonalnym pełnomocnikiem bądź skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.
Podsumowując niniejsze sprawozdanie, w październiku przeważały sprawy cywilne w ogólnym znaczeniu tego słowa. Sprawy dotyczyły zarówno etapów przedsądowych, sądowych, jak i egzekucyjnych, co świadczy o tym, że pomoc prawna jest niezbędna zarówno w bieżących sprawach życia codziennego, jak konkretnych postępowań sądowych, z którymi osoby poszukujące pomocy nie mają styczności i nie wiedzą, jak podchodzić do zagadnień z nimi związanych.