POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Wiadomości z Europy i świata, 30 listopada 2020

UE

Bruksela: Według doniesień z Publico, portugalski premier António Costa skrytykował propozycję wprowadzenia mechanizmu łączącego wypłatę funduszy unijnych z poszanowaniem tzw. praworządności na listopadowym posiedzeniu Rady UE.

Europa Zachodnia

Francja: Już drugą sobotę z rzędu Francuzi wyszli na ulicę żądając wycofania tzw. „Globalnego prawa bezpieczeństwa”, które zakazuje robienie zdjęć lub nagrywania funkcjonariuszy policji podczas służby. Ustawa została przyjęta w pierwszym czytaniu 24 listopada przez francuskie Zgromadzenie Narodowe.

Austria: Austriacka minister obrony narodowej Klaudia Tanner (ÖVP) uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa w niedzielę, ale nie ma poważnych objawów i pracuje zdalnie, poinformowała jej rzecznik. Tanner jest drugim austriackim ministrem, który uzyskał wynik pozytywny po bezpartyjnym ministrze spraw zagranicznych Aleksandrze Schallenbergu, który uzyskał wynik pozytywny w październiku.

Grupa Wyszehradzka

Węgry: Przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego  László  Kövér zachęcił szefa Bundestagu Wolfganga Schaeuble do osobistego zaangażowania się w działania zmierzające do zablokowania mechanizmu warunkowości ws. budżetu UE na lata 2021-2027. Kövér napisał list do przewodniczącego niemieckiego parlamentu w którym tłumaczy że powiązanie wypłaty funduszy z tzw. praworządnością jest niezgodne z prawem i umożliwi „polityczny szantaż” w stosunku do poszczególnych krajów UE.

Inna ważna informacja z nad Dunaju dotyczy Józsefa Szájera, przewodniczącego delegacji Fideszu w węgierskim parlamencie, który niespodziewanie zrezygnował w niedzielę ze swojego stanowiska jako posła do Parlamentu Europejskiego, powołując się na „napięcie psychiczne jakie wywiera na niego codzienna walka polityczna.”

Słowacja: Słowacka minister sprawiedliwości Mária Kolíková (Dla ludzi) przedstawiła w zeszłym tygodniu propozycję, w której przedstawiono daleko idące zmiany w systemie sądownictwa, takie jak drastyczne zmniejszenie liczby sądów. Toco niektórzy obserwatorzy określają mianem „największej reformy sądownictwa od dwóch dekad”, ma na celu zerwanie łańcuchów korupcyjnych, poprawę jakości orzeczeń i przyspieszenie procesu decyzyjnego.

Czechy: Sklepy i restauracje będą z powrotem czynne z ograniczonymi godzinami otwarcia od 3 grudnia. Zniesiona zostanie obecnie także godzina policyjna, a picie alkoholu w miejscach publicznych znów będzie dozwolone.

Bałkany

Słowenia: Słoweńscy parlamentarzyści przeprowadzą w tym tygodniu debatę na temat stanowiska premiera Janeza Janšy ws. polityki zagranicznej, które spotkało się z licznymi reakcjami zarówno w kraju, jak i za granicą. Parlament także przeprowadzi rozmowy w sprawie inicjatywy zawarcia porozumienia między Słowenią a Węgrami nt. współpracy przy budowie i zarządzaniu linii kolejowej Divača-Koper (2TDK).

Serbia/Czarnogóra: Czarnogóra i Serbia zdecydowały o wycofaniu swoich ambasadorów. Pełniący obowiązki rząd ogłosił w piątek persona non grata ambasadora Serbii w Czarnogórze Vladimira Božovicia za „ingerencję w jej sprawy wewnętrzne,” po tym jak określił jako „wyzwolenie” decyzję Zgromadzenia Narodowego z 1918 r. o zjednoczeniu Czarnogóry z Serbią i tym samym przyłączeniu się do królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Chorwacja: PremierChorwacji Andrej Plenković jest obecnie w izolacji ponieważ jak jego żona uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19. Od poniedziałku pracuje zdalnie.

27/11/2020

Grupa Wyszehradzka

Polska/Węgry: Premierzy Polski i Węgier potwierdzili w czwartek 26 listopada swój sprzeciw wobec wiązania funduszy UE z rządami prawa w państwach członkowskich i zamiast tego przedstawili własną propozycję wyjścia z impasu, który powstrzymuje wypłatę siedmioletniego budżetu UE o wysokości 1,81 bln euro oraz fundusz odbudowy.

Europa Zachodnia

Portugalia: Komisja Europejska zwróciła się w październiku do portugalskiego organu regulacyjnego ds. Łączności, firmy Anacom (5G), o wyjaśnienie warunków aukcji częstotliwości dla telefonii komórkowej piątej generacji pod względem pokrycia przez nowych operatorów i roamingu krajowego, zgodnie z pismem Dyrekcji Generalnej Unii Europejskiej dla sieci komunikacyjnych, treści i technologii.

Austria: Według badania zleconego przez ministra edukacji Heinza Faßmanna (OVP) liczba niezarejestrowanych przypadków COVID-19 w Austrii może być dwukrotnie wyższa niż dotychczas szacowano. Spośród infekcji zarejestrowanych podczas badania, 55% nie zostało zarejestrowanych przez władze. Faßmann postrzega to jako kolejny dowód na potrzebę masowych testów ludności austriackiej w grudniu.

Bałkany

Słowenia: Minister obrony Matej Tonin został ponownie wybrany na lidera Nowej Słowenii (NSi-EPP) na kolejne dwa lata podczas kongresu partii w czwartek, uzyskując prawie 96% głosów delegatów, które tym razem zostały oddane pocztą. 37-letni minister obrony był jedynym startującym o przywództwo w partii.

Chorwacja: „Prześladowani chrześcijanie i inni ludzie w potrzebie” otrzymają 1,5 miliona kun (200 000 euro) po przyjęciu przez posłów poprawki do budżetu na 2021 r. zaproponowanej przez niezależną deputowaną i byłą eurodeputowaną Marijanę Petir, która popiera rządzącą Chorwacką Unię Demokratyczną (HDZ, PPE) . 

Bułgaria/Macedonia Północna: „Rząd Macedonii Północnej powinien opracować mapę drogową dotyczącą uznawania wspólnej historii, przepisywania podręczników i zwalczania mowy nienawiści wobec Bułgarii” powiedział Premier Krassimir Karakachanov (WMRO). Z kolei Skopje twierdzi że tożsamość i język tego kraju nie są przedmiotem dyskusji. Między tymi dwoma krajami trwa konflikt spowodowany brakiem rozstrzygnięcia kwestii historyczno-językowych. 17 listopada rząd Bułgarii sprzeciwił się rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych UE z Macedonią Północną.

Europa Północna

Finlandia:  Finlandia jest krajem o największej gotowości do trwającej transformacji energetycznej, według wspólnego projektu badawczego prowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki, berliński Technische Universität i Siemens Smart Infrastructure.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści