POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Wiadomości z Europy i świata, 22 stycznia 2021


Budapeszt (fot. Julie Ricard z Unsplash.com)

Grupa Wyszehradzka

V4: 12 stycznia szefowie parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej przeprowadzili rozmowę zdalną z udziałem marszałków Sejmu RP Elżbiety Witek i Senatu RP Tomasza Grodzkiego. Rozmawiali m.in. o sytuacji epidemicznej, polityce zagranicznej, sytuacji na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych oraz o kwestii rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich. 1 lipca 2020 r. Polska objęła roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4).

Główne cele prezydencji:

1) Koordynacja działań państw V4 w UE

2) Powrót do normalności po pandemii COVID-19 i zwalczanie jej skutków

3) Wzmocnienie integracji i spójności w ramach V4

4) Rozwój współpracy V4 w sektorze cyfrowym

V4 koncentruje się nie tylko na obszarach związanych z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19, ale także na kwestiach istotnych dla regionu Europy Środkowej i UE jako całości, takich jak: Brexit, Wieloletnie Ram Finansowych (WRF), polityka spójności, Wspólna Polityka Rolna (WPR), współpraca z krajami Bałkanów Zachodnich i proces rozszerzenia UE, rozwój Partnerstwa Wschodniego oraz współpraca ze wschodnimi sąsiadami UE, zwłaszcza z Białorusią. Kluczowym wyzwaniem dla UE i jej państw członkowskich będzie nadal polityka klimatyczna, w tym problemy suszy i ograniczonych zasobów wodnych, biogospodarka i gospodarka obiegowa, agenda cyfrowa, innowacje, energia i łączność, zdrowie, nauka, kultura, obrona i bezpieczeństwo. Dodatkowe informacje dotyczące celów polskiej prezydencji w V4 można znaleźć tutaj.

V4: W ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4) została zorganizowana 14 stycznia wideokonferencja wiceministrów spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii. Głównymi tematami rozmów były: polityka wschodnia, relacje z państwami Bałkanów Zachodnich, przeciwdziałanie dezinformacji, relacje V4 z Wielką Brytanią po Brexicie oraz stosunki transatlantyckie.

Węgry / Polska: Transport 7 tys. dawek szczepionki przeznaczonych do zaszczepienia przeciw COVID-19 3,5 tys. osób dotarło na Węgry. 29 tys. szczepionek Moderny dostarczono do Polski. Zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Według oficjalnych danych z 13 stycznia, w Polsce wykonano 309 620 szczepień, a do kraju trafiło 1 051 830 dawek.

Węgry: Ruszyła budowa największego w Europie kolejowego terminalu intermodalnego. Węgierskie media poinformowały, że obiekt znajdujący się na Nowym Jedwabnym Szlaku będzie najnowocześniejszym na Starym Kontynencie. Brama Wschód-Zachód (powstaje we wsi Fényeslitke, położonej na granicy węgiersko-ukraińskiej) będzie pierwszym tego typu terminalem w Europie, wykorzystującym odnawialne źródła energii oraz dysponującym własną siecią 5G. Wartość inwestycji szacowana jest na 61 mln euro, z czego rząd węgierski przeznaczy 8,2 mln euro w ramach wsparcia dla tworzenia nowych miejsc pracy.

Europa Zachodnia

Niderlandy: Premier Holandii Mark Rutte podał swój rząd do dymisji w związku z aferą wokół nieuprawnionych działań holenderskiego urzędu skarbowego. Fiskus błędnie oskarżył o wyłudzenia tysiące rodzin pobierających zasiłki na dzieci. Jeszcze w grudniu Mark Rutte zachęcał w swoim parlamencie do złożenia skargi międzynarodowej na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za rzekome naruszenie praworządności przez polski rząd.

Niemcy: Rządzący w Niemczech chadecy (CDU) wybrali w sobotę Armina Laschet, premiera Nadrenii Północnej-Westfalii, na swojego nowego przywódcę, sygnalizując, że centroprawicowa partia zamierza „utrzymać umiarkowany kurs Angeli Merkel”. Niemiecka CDU powszechnie uważana jest za największą partię polityczną w UE.

Kraje bałtyckie

Litwa: W połowie grudnia US Army rozmieściła w Podbrodziu (Pabradė), na północny wschód od Wilna, kontyngent ok. 500 żołnierzy, którzy pozostaną na Litwie do połowy 2021 r. Jest to trzecia rotacja amerykańskich sił wielkości batalionu pancernego w tym kraju. Przybycie po raz kolejny w grudniu 2020 r. pododdziału pancernego US Army na Litwę ugruntowuje rotacyjną obecność wojskową USA w tym kraju.

Bałkany

Chorwacja: 1 stycznia rozpoczął działalność pływający gazoport LNG Croatia. Jakub Wiech, ekspert w kwestii energetyki: Jest to krok do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej i cios dla Gazpromu, który jest monopolistą w tym regionie. Państwa środkowoeuropejskie są silnie uzależnione od rosyjskiego gazu. Zależność ta stanowi średnio 50–60%, choć w niektórych państwach (np. w Estonii czy Bułgarii) wynosi 100%.

Świat

USA: Joe Biden został zaprzysiężony jako 46 prezydent Stanów Zjednoczonych.W swoim pierwszym przemówieniu jako głowa państwa zapewniał, że będzie dbał o zjednoczenie narodu i przezwyciężanie podziałów między obywatelami.

Rosja: Europejskie firmy wycofują się z projektu Nord Stream 2, który otrzymał zielone światło od władz niemieckich na wznowienie prac budowlanych. Zurich Insurance Group AG ogłosił wycofanie się z projektu i zaprzestanie świadczenia usług ubezpieczeniowych dla gazociągu podmorskiego łączącego Rosję z Niemcami – poinformowała w sobotę agencja Bloomberg News. Wcześniej duńska firma inżynieryjna Ramboll i norweska jednostka certyfikująca Det Norske Veritas Holding AS również wycofali się z projektu.

SM

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści