Grupa Wyszehradzka
V4: 12 stycznia szefowie parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej przeprowadzili rozmowę zdalną z udziałem marszałków Sejmu RP Elżbiety Witek i Senatu RP Tomasza Grodzkiego. Rozmawiali m.in. o sytuacji epidemicznej, polityce zagranicznej, sytuacji na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych oraz o kwestii rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich. 1 lipca 2020 r. Polska objęła roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4).
Główne cele prezydencji:
1) Koordynacja działań państw V4 w UE
2) Powrót do normalności po pandemii COVID-19 i zwalczanie jej skutków
3) Wzmocnienie integracji i spójności w ramach V4
4) Rozwój współpracy V4 w sektorze cyfrowym
V4 koncentruje się nie tylko na obszarach związanych z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19, ale także na kwestiach istotnych dla regionu Europy Środkowej i UE jako całości, takich jak: Brexit, Wieloletnie Ram Finansowych (WRF), polityka spójności, Wspólna Polityka Rolna (WPR), współpraca z krajami Bałkanów Zachodnich i proces rozszerzenia UE, rozwój Partnerstwa Wschodniego oraz współpraca ze wschodnimi sąsiadami UE, zwłaszcza z Białorusią. Kluczowym wyzwaniem dla UE i jej państw członkowskich będzie nadal polityka klimatyczna, w tym problemy suszy i ograniczonych zasobów wodnych, biogospodarka i gospodarka obiegowa, agenda cyfrowa, innowacje, energia i łączność, zdrowie, nauka, kultura, obrona i bezpieczeństwo. Dodatkowe informacje dotyczące celów polskiej prezydencji w V4 można znaleźć tutaj.
V4: W ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4) została zorganizowana 14 stycznia wideokonferencja wiceministrów spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii. Głównymi tematami rozmów były: polityka wschodnia, relacje z państwami Bałkanów Zachodnich, przeciwdziałanie dezinformacji, relacje V4 z Wielką Brytanią po Brexicie oraz stosunki transatlantyckie.
Węgry / Polska: Transport 7 tys. dawek szczepionki przeznaczonych do zaszczepienia przeciw COVID-19 3,5 tys. osób dotarło na Węgry. 29 tys. szczepionek Moderny dostarczono do Polski. Zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Według oficjalnych danych z 13 stycznia, w Polsce wykonano 309 620 szczepień, a do kraju trafiło 1 051 830 dawek.
Węgry: Ruszyła budowa największego w Europie kolejowego terminalu intermodalnego. Węgierskie media poinformowały, że obiekt znajdujący się na Nowym Jedwabnym Szlaku będzie najnowocześniejszym na Starym Kontynencie. Brama Wschód-Zachód (powstaje we wsi Fényeslitke, położonej na granicy węgiersko-ukraińskiej) będzie pierwszym tego typu terminalem w Europie, wykorzystującym odnawialne źródła energii oraz dysponującym własną siecią 5G. Wartość inwestycji szacowana jest na 61 mln euro, z czego rząd węgierski przeznaczy 8,2 mln euro w ramach wsparcia dla tworzenia nowych miejsc pracy.
Europa Zachodnia
Niderlandy: Premier Holandii Mark Rutte podał swój rząd do dymisji w związku z aferą wokół nieuprawnionych działań holenderskiego urzędu skarbowego. Fiskus błędnie oskarżył o wyłudzenia tysiące rodzin pobierających zasiłki na dzieci. Jeszcze w grudniu Mark Rutte zachęcał w swoim parlamencie do złożenia skargi międzynarodowej na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za rzekome naruszenie praworządności przez polski rząd.
Niemcy: Rządzący w Niemczech chadecy (CDU) wybrali w sobotę Armina Laschet, premiera Nadrenii Północnej-Westfalii, na swojego nowego przywódcę, sygnalizując, że centroprawicowa partia zamierza „utrzymać umiarkowany kurs Angeli Merkel”. Niemiecka CDU powszechnie uważana jest za największą partię polityczną w UE.
Kraje bałtyckie
Litwa: W połowie grudnia US Army rozmieściła w Podbrodziu (Pabradė), na północny wschód od Wilna, kontyngent ok. 500 żołnierzy, którzy pozostaną na Litwie do połowy 2021 r. Jest to trzecia rotacja amerykańskich sił wielkości batalionu pancernego w tym kraju. Przybycie po raz kolejny w grudniu 2020 r. pododdziału pancernego US Army na Litwę ugruntowuje rotacyjną obecność wojskową USA w tym kraju.
Bałkany
Chorwacja: 1 stycznia rozpoczął działalność pływający gazoport LNG Croatia. Jakub Wiech, ekspert w kwestii energetyki: Jest to krok do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej i cios dla Gazpromu, który jest monopolistą w tym regionie. Państwa środkowoeuropejskie są silnie uzależnione od rosyjskiego gazu. Zależność ta stanowi średnio 50–60%, choć w niektórych państwach (np. w Estonii czy Bułgarii) wynosi 100%.
Świat
USA: Joe Biden został zaprzysiężony jako 46 prezydent Stanów Zjednoczonych.W swoim pierwszym przemówieniu jako głowa państwa zapewniał, że będzie dbał o zjednoczenie narodu i przezwyciężanie podziałów między obywatelami.
Rosja: Europejskie firmy wycofują się z projektu Nord Stream 2, który otrzymał zielone światło od władz niemieckich na wznowienie prac budowlanych. Zurich Insurance Group AG ogłosił wycofanie się z projektu i zaprzestanie świadczenia usług ubezpieczeniowych dla gazociągu podmorskiego łączącego Rosję z Niemcami – poinformowała w sobotę agencja Bloomberg News. Wcześniej duńska firma inżynieryjna Ramboll i norweska jednostka certyfikująca Det Norske Veritas Holding AS również wycofali się z projektu.
SM