POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Wiadomości z Europy i świata, 28 grudnia 2020

EUROPA

Bruksela: „Warto było walczyć o tę umowę. Mamy teraz uczciwą i wyważoną umowę z Wielką Brytanią. Będzie chronić nasze interesy UE, zapewniać uczciwą konkurencję i przewidywalność dla naszych społeczności rybackich ”- powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Główny negocjator UE, Michel Barnier, ostrzegł, że „porozumienie będzie wymagało wysiłków”.

Europa Zachodnia

Wielka Brytania: Brytyjski premier Boris Johnson pochwalił to, co nazwał „dobrym interesem dla całej Europy”, co daje „nową stabilność i nową pewność” stosunkom miedzy Wielką Brytanią a UE. Byli premierzy David Cameron i Theresa May nazwali umowę „bardzo mile widzianą”. May powiedziała że „zapewnia biznesowi zaufanie i pomaga utrzymać płynność handlu”.

Francja: „Jedność i stanowczość Europy opłaciły się” – napisał na Twitterze prezydent Macron, dodając, że „umowa z Wielką Brytanią ma zasadnicze znaczenie dla ochrony naszych obywateli, naszych rybaków, naszych producentów” i konkludując, że „Europa rozwija się i może zjednoczona patrzeć w przyszłość suwerenna i silna ”.

Niemcy: Kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że ​​jest „przekonana”, iż umowa z Wielką Brytanią stanowi „dobry wynik”, który Niemcy będą w stanie poprzeć.

Hiszpania: Pfizer odłożył dostawę kolejnej części szczepionki na koronawirusa do Hiszpanii o jeden dzień na wtorek z powodu przeszkód logistycznych, powiedział w poniedziałek minister zdrowia Salvador Illa.

Belgia: Rozpoczęły się szczepienia na COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione są osoby po 65 rokiem życia oraz pracownicy służb medycznych.

Grupa Wyszehradzka

Węgry: 609 obywateli Węgier zdiagnozowano zakażenie korona wirusem a zmarło 114 osób, według danych z poniedziałeku. Zwiększyło to liczbę zakażonych osób zidentyfikowanych na Węgrzech do 316 669, liczbę zgonów do 9 161, a liczbę wyzdrowień do 134 344. Liczba aktywnych zakażonych osób wyniosła 173 164.

ŚWIAT

USA: Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w niedzielę zgłosiły 18,909,910 nowych przypadków koronawirusa, co stanowi wzrost o 179,104 przypadków w porównaniu z poprzednią liczbą, a liczba zgonów wzrosła o 1309 do 330,901.

Rosja: Rosja oświadczyła późno w niedzielę, że wysłała dodatkowych żołnierzy do obszaru w północnej Syrii, gdzie bojownicy wspierani przez Turcję starli się z siłami kurdyjskimi w pobliżu strategicznej autostrady patrolowanej przez wojska rosyjskie i tureckie. We wtorek 29 grudnia odbędą się rozmowy w południowej Rosji między ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem a jego tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu.

Chiny: Chiński sąd wydał w poniedziałek czteroletnią karę więzienia dziennikarzowi który donosił z centrum miasta Wuhan, u szczytu zeszłorocznej epidemii koronawirusa, z powodu „prowokowania kłopotów” – powiedziała jego prawniczka. Zhang Zhan, lat 37, pierwsza taka osoba, o której wiadomo, że została osądzona, należał do garstki osób, których relacje z pierwszej ręki z zatłoczonych szpitali i pustych ulic przedstawiały bardziej tragiczny obraz epicentrum pandemii niż oficjalna narracja.

Korea Południowa: Urzędnicy Korei Południowej obiecują przyspieszyć wysiłki w celu uruchomienia publicznego programu szczepień przeciwko koronawirusowi, ponieważ kraj ten ogłosił w poniedziałek, że wykrył pierwsze przypadki tego wariantu wirusa związane z szybkim wzrostem liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści