POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Wiadomości z Europy i świata

UE

Bruksela: Austriacki europoseł Othmar Karas (EPP) wysłał list do kierownictwa grupy, podpisany przez 30 z 187 członków jego partii, prosząc o wykluczenie węgierskiego posła Tamasa Deutscha za komentarze nt. przewodniczącego grupy EPP w sprawie jego stanowiska o wiązania funduszy UE z tzw. praworządnością. 

Europa Zachodnia

Francja: Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing zmarł na COVID-19 w wieku 94 lat.

We Francji ogłoszono utratę ponad 35 000 miejsc pracy od wrzesnia, pomimo pakietów stymulacyjnych rządu, poformowała w środę gazeta Le Monde.

Niemcy:  Obecne restrykcje mające zapobiec rozprzestrzenieniu się pandemii zostały przedłużone do 10 stycznia.

Portugalia: „Portugalia odmawia ponownego otwarcia negocjacji w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy uzgodnionych przez przywódców UE w lipcu,” powiedział w środę premier Antonio Costa.

Grupa Wyszehradzka

Węgry: Premier Viktor Orban zdecydowanie potepił zachowanie byłego europosła Fideszu Jozsefa Szajera który został przyłapany na uczestnictwie w homoseksualnej  orgii w centrum Brukseli.

Słowacja:  Petra Vargova, dyplomata która obecnie pracuje w MSZ Słowacji, a wczesniej była zastepcą ambasadora Słowacji przy UE, zostanie nową przewodniczącą Stałego Przedstawicielstwa UE od stycznia 2021r.

Bałkany

Słowenia: Minister spraw zagranicznych Anze Logar zapowiedziął wizytę do Stanów Zjedznoczonych podczas której planuje spotkanie z sekretarzem stanu Mike Pompeo. Słowenśski rząd wciąż nie pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

Serbia: UE nie otworzy w tym roku już nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych z Serbią. Międzynarodowi obserwatorzy uważają że Belgrad nie przeprowadził niezbędnych reform w obszarze praworządności pod względem niezawisłości sądownictwa i wolności słowa.

Europa Północna

Finlandia: Populistyczna Partia Finów zwiększyła swoje poparcie wśród wyborców o 1,4% od początku listopada. Jest obecnie najpopularniejszą partią w Finlandii z poparciem wynoszącym 20,9% ankietowanych.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści