POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Grupa Wyszehradzka:

Ambasadorzy we Francji czterech państw Grupy Wyszehradzkiej — Georges de Habsbourg-Lorraine (Węgry), Michal Fleischmann (Czechy), Igor Slobodnik (Słowacja) i Tomasz Młynarski (Polska) opublikowali 7 maja wspólny tekst we francuskiej gazecie „L’Opinion”, w którym pochylają się nad relacjami V4 z Europą, nazwaną „wspólnym domem”: „Grupy Wyszehradzkiej nie należy postrzegać tylko przez jej istnienie w ramach UE. Istnieje ona również poza nią […] Współpraca ta dała początek platformie dialogu politycznego, której ukoronowaniem było przystąpienie jej członków do UE, NATO i OECD. […] Grupa Wyszehradzka pozostaje obecnie katalizatorem współpracy w całej Europie Środkowej. […] Trzydzieści lat po upadku komunizmu sukces gospodarczy i polityczny oraz wielki postęp społeczny naszych czterech krajów jest faktem […] Polska, Czechy, Słowacja i Węgry pokazują sukces integracji europejskiej. […]. Jeszcze ważniejsza niż dotychczas staje się wspólna obrona dziedzictwa integracji europejskiej. […] Jesteśmy przekonani, że Europa jest naszym wspólnym domem, a jej przyszłość zależy od naszych skoordynowanych działań w duchu europejskiej solidarności”.

Polska

W Polsce pojawiają się konkretne oznaki dobrej kondycji naszej gospodarki. Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej polski eksport wyniósł w marcu ponad 24 mld euro (+ 12,9% w porównaniu z lutym i + 25,8% w porównaniu z marcem 2020 r.). Ponieważ polski eksport do Niemiec wzrósł o 15%, a do Stanów Zjednoczonych spadł o 11%, Polska jest obecnie trzecim co do wielkości eksporterem do Niemiec, zaraz za Chinami i Holandią oraz przed Stanami Zjednoczonymi.

Inną ważną informacją jest fakt, że projekt polsko-norwesko-duńskiego gazociągu Baltic Pipe — łączącego norweski sektor Morza Północnego z Polską przez Danię — wszedł w fazę budowy w kwietniu i od tego lata wyspecjalizowane statki zaczną składować 274 km gazociągu po dnie Bałtyku między Polską a Danią. Celem tego rurociągu jest zwiększenie niezależności Polski od rosyjskiego gazu.

Słowacja / Czechy

W kontekście rosnącego napięcia między Rosją a państwami Europy Środkowej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitro Kouleba ogłosił 12 maja na wspólnej konferencji prasowej ze swoim słowackim odpowiednikiem Ivanem Korčokiem w Bratysławie, że prezydent Słowacji Zuzana Čaputová weźmie udział w inauguracyjnym szczycie „Platforma dezokupacyjna Półwyspu Krymskiego”, który odbędzie się 23 sierpnia w Kijowie. „Słowacja jest jednym z pierwszych państw w Europie i na świecie, które okazały solidarność z Ukrainą, ponieważ Rosja zintensyfikowała swoją obecność graniczną w ostatnich tygodniach. Naprawdę to doceniamy ” – dodał. W międzyczasie FR zdecydowała się umieścić Czechy na liście „państw wrogich Rosji”.

Węgry

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth zapewnił 12 maja, że Inicjatywa Trójmorza jest „zgodna z węgierską polityką regionalną, gdyż długofalową stabilizację w Europie Środkowej można osiągnąć tylko poprzez dobrobyt gospodarczy”. Nemeth podkreślił, że współpraca w ramach Trójmorza dobrze uzupełnia współpracę wyszehradzką. Wskazał, że celem tej inicjatywy jest wspieranie dobrobytu gospodarczego Europy Środkowej poprzez rozwój infrastruktury gospodarczej, transportowej i cyfrowej.

Po rozmowie ze swoim czeskim odpowiednikiem Jakubem Kulhankiem węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó ogłosił 11 maja podczas wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie, że Węgry i Czechy są bliskie sfinalizowania porozumienia o „zniesieniu wszelkich ograniczeń w podróżowaniu między dwoma krajami dla obywateli zaszczepionych przeciw COVID-19”.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści