POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Rozpoczęto procedurę przetargową budowy obwodnicy Przemyśla

Wartość inwestycji Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu to ok. 15 mld zł. Jedną z nich będzie budowa zachodniej obwodnicy Przemyśla.

Podczas ogłaszania procedury przetargowej Marek Kuchciński podkreślił, że celem obwodnicy jest nie tylko zmniejszenie ruchu samochodów, ograniczenie smogu, poprawa bezpieczeństwa, lecz także zwiększenie turystycznej dostępności Podkarpacia. Przypomniał, że rok temu w Przemyślu premier Mateusz Morawiecki ogłosił przystąpienie do planu tej budowy. – Z panem marszałkiem Kuchcińskim często rozmawiamy o infrastrukturze. W kontekście ogłoszenia programu stu obwodnic chcemy, by powstała zachodnia obwodnica Przemyśla, korzystna dla poruszających się na południe, chcących korzystać z uroku Bieszczad, a także stwarzająca lepsze możliwości komunikacyjne dla samego Przemyśla. Również Via Carpatia będzie oznaczała dotarcie do północnych części Polski, Warszawy, Białegostoku – mówił szef rządu.

Zachodnia obwodnica Przemyśla będzie częścią dróg krajowych nr 28 i 77. Według wstępnych szacunków będzie kosztować ok. 650 mln zł. Trasa ma być gotowa w 2028 r. Jest ona jedną z ośmiu inwestycji na Podkarpaciu, jakie znalazły się w rządowym programie budowy 100 obwodnic.

Obwodnica pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część, z autostrady A4 przejmuje droga krajowa nr 77, prowadząc dalej przez Przemyśl na wschód do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. Droga krajowa nr 77 pozwala na kontynuację transportu z kierunku północnego (Warszawa, Radom, Jarosław) w stronę południową do Przemyśla i dalej drogą krajową nr 28 do przejść granicznych na południu Polski.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści