POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Polityka uzdrawiania w uzdrowiskowym klimacie

Iwonicz-Zdrój – miejsce, w którym przybysz uzdrowi ciało, ale i zachłyśnie się kulturą, przeniesie w dawne czasy świetnych polskich rodów i patriotycznego ducha. Jeden z największych drewnianych kościołów w Europie czy targ staroci z duszą to miejscowe perełki. A to wszystko wśród dającej ukojenie przyrody i życiodajnych wód.

Podkarpacie jest piękne i niezwykłe. Musi jednak nadgonić lata zaniedbań i jest w tym na dobrej drodze. O tym, jak przyspieszyć zrównoważony rozwój regionu marszałek Marek Kuchciński rozmawiał z lokalnymi działaczami Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślał znaczenie współpracy z samorządami, przypomniał, że płyną do nich ogromne środki oraz są obniżane podatki. Polska i Środkowa Europa rozwija się bardzo szybko, jest przed nami perspektywa gospodarczego dogonienia Hiszpanii. Pomimo obniżek podatków wpływy do budżetu są większe, ponieważ tworzymy nowe miejsca pracy. Nasz kraj otrzyma znaczne środki z Funduszu Inwestycji Strategicznych i należy się zastanowić, jak dzięki nim rozwinąć nie tylko samorządy, ale też współpracę zagraniczną – są plany utworzenia Instytutu Polsko-Słowackiego.

Rozwój to nie tylko infrastruktura drogowa, kolejowa, ale dostęp do mediów i Internetu, a program PiS zakłada znaczne ułatwienia w tym zakresie.

Marek Kuchciński podkreślił, że pandemia miała ogromny wpływ na gospodarkę. Będąca wynikiem wojny inflacja również nie pozostaje obojętna. Istotnym tematem rozmów jest pomoc dla kredytobiorców i np. wprowadzone przez rząd wakacje kredytowe. Wprowadzono działania osłonowe: obniżony VAT na niektóre produkty i paliwo, dopłaty do węgla i dodatek za drogą energię. Wdrożono szereg działań, które nazwano tarczą antyputinowską. Bez działań rządu ceny byłyby wyższe o kolejne 3-4 proc.

Reformy i wynikające z nich inwestycje środowiskowe obniżą emisyjność naszej gospodarki i poprawią jakość powietrza, zmniejszając jednocześnie presję na klimat i środowisko. W ramach KPO planujemy działania związane z: ochroną powietrza – program czyste powietrze, działania dotyczące wprowadzania stref czystego transportu w miastach, inwestycje w niskoemisyjny transport, elektromobilność oraz paliwa alternatywne. Ważne będą również działania związane z poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych – co stanowi główne źródło tzw. niskiej emisji, natomiast nowe inwestycje w OZE stworzą kolejne tzw. zielone miejsca pracy.

Marszałek przypomniał także, że Polska podjęła bardzo trudne i kosztowne decyzje o wsparciu Ukrainy, bo jest to w naszym interesie.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści