Możliwość zdalnego udziału posłów w pracach Sejmu zapewnia uchwalona w czwartek 26 marca zmiana w Regulaminie Sejmu. Był to jedyny punkt pierwszego dnia 8. posiedzenia Izby. W związku z wprowadzonym stanem epidemii Sejm obradował z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Posłowie uczestniczyli w posiedzeniu rozmieszczeni łącznie w 12 salach. Dzięki temu możliwe było zachowanie zalecanych przez władze sanitarne odległości między parlamentarzystami.
Uchwalone przepisy pozwalają posłom uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Ten nadzwyczajny sposób działania Sejmu może zostać zarządzony wyłącznie w przypadku wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych opisanych w konstytucji lub w czasie trwania stanu epidemii. Zmiana obowiązywać będzie do 30 czerwca br.
Projekt zmian przedstawiło Prezydium Sejmu. Jak podkreślono w uzasadnieniu, zmiana podyktowana została koniecznością zapewnienia Izbie możliwości aktywnego działania i uchwalania ustaw w sytuacji walki z epidemią koronawirusa.
Zmiany przewidują ponadto, ze w podobnej formie będą mogły się odbywać także posiedzenia komisji i podkomisji sejmowych, Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.
Podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu (27 marca piątek), które było niezwyke pracowite i zakończyło się dopiero w sobotę po godzinie 6 rano, przyjęte zostały projekty ustaw składające się na tarczę antykryzysową:
- ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
- ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju.
Przyjęte projekty opierają się na pięciu filarach: utrzymaniu miejsc pracy, wsparciu dla firm i przedsiębiorców, zwiększeniu finansowania służby zdrowia, wzmocnieniu sektora inwestycji publicznych oraz systemu finansowego.
Wśród zgłoszonych i przyjętych poprawek znalazła się również zmiana Kodeksu wyborczego, który rozszerzony został o możliwości głosowania korespondencyjnego, tak aby uczestniczyć w głosowaniu mogli wyborcy „podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych”, a także „którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat”. Przegłosowane zostały też ważne poprawki do budżetu Państwa na 2020 rok.
źródło: https://www.sejm.gov.pl/