POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę ludobójstwa w hucie Pieniackiej i Korościatynie oraz innych miejscowościach na Kresach i Podkarpaciu

 

Pan

 Stanisław Szarzyński

Prezes Stowarzyszenia

 Pamięci Polskich Termopil i Kresów

oraz Klubu Inteligencji Katolickiej

w Przemyślu

 

 

Szanowny Panie Prezesie,

bardzo dziękuję za zaproszenie do udziału w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę ludobójstwa w hucie Pieniackiej i Korościatynie oraz innych miejscowościach na  Kresach i Podkarpaciu.

Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej przez kilkadziesiąt lat były wymazywane z kart naszej historii. Nie wolno było mówić głośno o bestialskich rzeziach dokonywanych na mieszkańcach polskich miejscowości. Nieliczni, którzy cudem uniknęli śmierci już zawsze w swoich sercach nosili obrazy przerażających zbrodni, a ból po stracie bliskich potęgowała obojętność władzy.

Panowała zmowa milczenia, zakaz głoszenia prawdy o tamtych wydarzeniach. Sprawców zbrodni na niewinnych dzieciach, kobietach i starcach nigdy też nie spotkała zasłużona kara.

Odbywające się w Przemyślu uroczystości upamiętniające 75. rocznicę ludobójstwa w  Hucie Pieniackiej i Korościatynie oraz innych miejscowościach na Kresach i Podkarpaciu świadczą o tym, że żadne nakazy ani czas nie zdołały wymazać tej okrutnej zbrodni z pamięci kolejnych pokoleń. Z ogromną wdzięcznością myślę o ludziach, którzy przez dekady przechowywali prawdę. Jednocześnie przekazuję słowa uznania dla organizatorów i  uczestników obchodów upamiętniających te tragiczne wydarzenia, wraz ze szczególnymi podziękowaniami dla przedstawicieli Przemyskich Rodzin Kresowych.

Nie mogąc wraz z Państwem uczestniczyć w uroczystościach, w ten symboliczny sposób łączę się w modlitwie i chylę czoła przed ofiarami nacjonalistycznych zbrodni.

 

   Z wyrazami szacunku

 

 

 

  Marek Kuchciński

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści