Pan
Stanisław Szarzyński
Prezes Stowarzyszenia
Pamięci Polskich Termopil i Kresów
oraz Klubu Inteligencji Katolickiej
w Przemyślu
Szanowny Panie Prezesie,
bardzo dziękuję za zaproszenie do udziału w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę ludobójstwa w hucie Pieniackiej i Korościatynie oraz innych miejscowościach na Kresach i Podkarpaciu.
Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej przez kilkadziesiąt lat były wymazywane z kart naszej historii. Nie wolno było mówić głośno o bestialskich rzeziach dokonywanych na mieszkańcach polskich miejscowości. Nieliczni, którzy cudem uniknęli śmierci już zawsze w swoich sercach nosili obrazy przerażających zbrodni, a ból po stracie bliskich potęgowała obojętność władzy.
Panowała zmowa milczenia, zakaz głoszenia prawdy o tamtych wydarzeniach. Sprawców zbrodni na niewinnych dzieciach, kobietach i starcach nigdy też nie spotkała zasłużona kara.
Odbywające się w Przemyślu uroczystości upamiętniające 75. rocznicę ludobójstwa w Hucie Pieniackiej i Korościatynie oraz innych miejscowościach na Kresach i Podkarpaciu świadczą o tym, że żadne nakazy ani czas nie zdołały wymazać tej okrutnej zbrodni z pamięci kolejnych pokoleń. Z ogromną wdzięcznością myślę o ludziach, którzy przez dekady przechowywali prawdę. Jednocześnie przekazuję słowa uznania dla organizatorów i uczestników obchodów upamiętniających te tragiczne wydarzenia, wraz ze szczególnymi podziękowaniami dla przedstawicieli Przemyskich Rodzin Kresowych.
Nie mogąc wraz z Państwem uczestniczyć w uroczystościach, w ten symboliczny sposób łączę się w modlitwie i chylę czoła przed ofiarami nacjonalistycznych zbrodni.
Z wyrazami szacunku
Marek Kuchciński