POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Uroczystość wręczenia nagród im. Antoniny i Jana Żabińskich, Polakom ratującym Żydów

           Dziękuję za zaproszenie na uroczystość wręczenia odznaczeń im. Antoniny i Jana Żabińskich. Nie mogąc wziąć w niej udziału, tą drogą pozdrawiam wszystkich uczestników tego ważnego wydarzenia.

            Uroczystość w Warszawskim ZOO, na terenie którego Państwo Antonina oraz Jan Żabińscy uratowali ponad trzystu Żydów z Warszawskiego Getta, stanowi swoisty hołd złożony wszystkim, którzy w tak trudnym dla Polaków i Żydów czasie udowodnili, iż bez względu na okoliczności i przeciwności losu, zawsze warto być człowiekiem.

            Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamięć o nich – bohaterach czasu Zagłady, ale też o przesłaniu, które płynie z ich niezwykłej postawy. Każdy człowiek z racji swej istoty jest bowiem wartością i tego kwestionować niepodobna. W takich szczególnych chwilach, ze  szczególną mocą uświadamiamy sobie, że godność i człowieczeństwo, otwartość i  tolerancja, sprawiedliwość i pokój stanowić powinny fundament naszej egzystencji.

            To lekcja, która płynie z historii, ale także z dzisiejszej uroczystości. Odznaczenia otrzymują bowiem osoby, które w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom czy występować w obronie prawdy. Ich przykład zasługuje na wyjątkowe miejsce w naszej narodowej świadomości, stanowiąc dla nas jednocześnie niezwykle ważny punkt odniesienia.

            Z głębi serca zatem dziękuję wszystkim, którzy kierując się chrześcijańską miłością bliźniego, z narażeniem własnego życia pomagali żydowskim współobywatelom. Dziękuję także Fundacji From the Depths, która przyczynia się do upamiętnienia tych niezwykłych bohaterskich czynów.

            Przekonany, że dla uczestników uroczystość będzie źródłem niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, raz jeszcze wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku.

 

 

 

 

                                                                                             Marek Kuchciński

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści