Pani
Teresa Hałas
Przewodnicząca
NSZZ Rolników Indywidualnych
„Solidarność”
Poseł na Sejm RP
Szanowna Pani Przewodnicząca,
obchody 100-lecia Sejmu Ustawodawczego stały się okazją do wejrzenia w głąb historii parlamentaryzmu i przypomnienia sylwetek posłów. Trzeba podkreślić, że w ławach poselskich zasiadały osoby mocno zaangażowane w lokalne życie społeczne i polityczne. Ta szczególna aktywność charakteryzowała nie tylko parlamentarzystów. Społecznicy, wśród których nie brakowało działaczy z Podkarpacia, pracowali na rzecz poprawy życia chłopów oraz przyznania im należnych praw. Kształtowali wśród mieszkańców wsi świadomość narodową. Wskazywali, że chłopi też są ważną częścią polskiego społeczeństwa oraz współtwórcami odrodzonej Ojczyzny. Dali polskiemu rolnikowi to, co najcenniejsze – godność oraz wiarę we własne możliwości. Te wartości przez pokolenia były pielęgnowane i przekazywane z ojca na syna. Okazały się na tyle silne, że w czasach komunizmu rolnicy nie poddali się nacjonalizacji i nie ulegli komunistycznej ideologii.
Zdecydowanym wyrazem przywiązania do patriotycznej oraz chrześcijańskiej tradycji były strajki w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie. Zjednoczeni rolnicy otwarcie wystąpili przeciwko reżimowej władzy. Z determinacją walczyli o prawa do wolności i własności, upominali się o lepsze życie. Protesty zakończyły się wielkim sukcesem – podpisaniem porozumień, które przeszły do historii jako Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie, które otworzyły drogę do rejestracji NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.
W tym rocznicowym dniu, słowa uznania pragnę skierować do uczestników strajków oraz sygnatariuszy Porozumień, dziękując za odważną postawę.
Z wyrazami szacunku
Marek Kuchciński