POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Francja: rekordowo niska frekwencja w wyborach regionalnych i departamentalnych

W niedzielę (27 czerwca) odbyła się II tura francuskich wyborów regionalnych i departamentalnych. Francuzi wybierali 1757 przedstawicieli do władz regionów i 4108 przedstawicieli władz departamentów sprawujących urząd przez sześć lat.

Według szacunków exit polls pracowni Ipsos/Sopra Steria dla France Télévisions – francuskiej publicznej grupy mediowej – w I i II turze wyborów wziął udział jeden na trzech Francuzów. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 66 proc. uprawnionych do głosowania wyborców To historycznie najniższy poziom w wyborach w historii V Republiki od 1958 r.

Według exit polls Ipsos/Sopra Steria Republikanie (LR) uzyskali na poziomie krajowym w II turze 38-proc. poparcie, Socjaliści (PS) – ok. 36 proc. Koalicja partii Zielonych oraz Ekologów cieszy się historycznie wysokim wynikiem sięgającym prawie 20 proc., wyprzedzając tym samym Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen – ok. 19,5 proc. głosów. Największe rozczarowanie pojawiło się spośród list centrowych LREM i Modem związanych z prezydentem Macronem. Partia Emmanuela Macrona może liczyć zaledwie na 7 proc. poparcie.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści