Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej” to temat przewodni XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży
Jesteście dziś w miejscu wyjątkowym dla kształtu polskiej przestrzeni publicznej. Sejm RP wpływa bowiem na to, co nas otacza, co do nas przemawia, co na nas wpływa. Władza w wolnej Polsce należy do Narodu, tak ustaliliśmy za czasów Konstytucji 3 maja, którego obowiązkiem jest uwolnienie pamięci społecznej od wszelkich pozostałości totalitarnego zniewolenia – powiedział marszałek Marek Kuchciński, otwierając posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. – I dobrze, że Wasz Sejm podjął się tego zadania – poszukując lokalnych bohaterów, często niesłusznie przemilczanych, ale żyjących we wspomnieniach Waszych rodziców i dziadków, przyjaciół – przywrócić naszej pamięci.
Jako Naród mamy także obowiązek działać na rzecz całej naszej Ojczyzny, ale także każdego miasta, wsi czy lokalnej społeczności. Polska to bowiem każda przydrożna kapliczka i każdy brzozowy krzyż, symboliczne drzewo, rosnące przy drodze, na skraju lasu – jak to powstańców styczniowych w Kampinoskim Parku Narodowym – gdzie właśnie za Polskę ktoś kiedyś oddał życie, został pochowany. Polska to także Wy – najmłodsi jej przedstawiciele, którym już w niedalekiej przyszłości chcemy oddać w opiekę tę wielką spuściznę dziejową, jaką stanowi nasza Rzeczpospolita. Jestem pewien, że będziecie ją utrwalać i naprawiać, tak jak dziś potraficie już utrwalać naszą pamięć i naprawiać przestrzeń publiczną wokół nas – mówił marszałek Sejmu.
Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży zakończyło przyjęcie uchwały ws. miejsca lokalnych bohaterów w przestrzeni publicznej wolnej od symboli propagujących systemy totalitarne: Uchwała Sejmu DiM
Obrady, pod okiem członków Prezydium Sejmu, prowadzili marszałkowie-juniorzy: Mikołaj Wolanin, Małgorzata Kuśmierczyk oraz Mateusz Wróblewski. Uczniowie i uczennice biorący udział w projekcie mieli za zadanie podjąć działania zmierzające do zwiększenia świadomości społeczności lokalnej na temat bohaterów lokalnych. Do projektu zgłosiły się 522 dwuosobowe zespoły. Jak mówił Bartłomiej Rosiak, poseł-junior przewodniczący Komisji 23. sesji SDiM, młodzi ludzie potrzebują autorytetów: – Udało nam się osiągnąć kompromis, którego efektem jest projekt uchwały. Byliśmy zgodni, że znaczącym problemem pozostaje brak wiedzy o lokalnych bohaterach. Z kolei poseł-junior Jakub Durczok dodał, że warto abyśmy “wyciągnęli wnioski z doświadczeń naszego narodu i zjednoczyli się wokół wspólnych ideałów”. – Nie dajmy wciągnąć się w bezowocny spór na słowa. Pokażmy, że polska młodzież potrafi zachować kulturę wypowiedzi i dyskusji – taką opinię wygłosiła natomiast posłanka-juniorka Magdalena Richter. W sumie głos z mównicy sejmowej zabrało 41 posłów-juniorów.