POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Od Wyszehradu do Wyszehradu – wystawa o sojuszu suwerennych państw

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył dziś zainicjowaną przez Grupę Wyszehradzką  wystawę „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, która opowiada o wspólnej historii wyszehradzkich państw w latach 1335-1991.

Ekspozycja przypomina ważne wydarzenia oraz postacie, którym zawdzięczamy współpracę Grupy (V4). Ukazuje miejsca i artefakty, które symbolizują budowanie przyjaźni, szacunku i otwartości wobec siebie – państw grupy wyszehradzkiej – ale także wobec świata, a przede wszystkim Unii Europejskiej oraz państw Europy Środkowo-Wschodniej. Na ekspozycję składają się  unikatowe, często nieznane dotąd archiwalia, insygnia, dokumenty, zabytki kultury materialnej i piśmienniczej. Marszałek Kuchciński przypomniał, że polityczne losy Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów splatały się już w okresie panowania pierwszych dynastii, a symbolami tych związków były historyczne postacie, takie jak przybyła do Polski z Hradczan księżna Dobrawa czy z Budy św. Kinga i św. Jadwiga. Marszałek wspomniał złotą epokę naszych państw, przypadającą na XIV i XVI wiek. Powstała wówczas wspólnota jagiellońska. Jej ukonstytuowanie dokonało się w czasach, kiedy w myśleniu politycznym pojawiło się pojęcie suwerenności państwa. Suwerenne państwa naszych narodów zdecydowały się na sojusz dynastyczny, co niewątpliwie dowodziło zbieżności wartości i interesów. Na tę właśnie epokę – XIV wiek przypadł tzw. pierwszy Wyszehrad. Marszałek wspomniał postać pochodzącego z Moraw patrona Warszawy – św. Klemensa, niosącego pomoc tysiącom potrzebujących w trudnych czasach insurekcji kościuszkowskiej, upadku Rzeczpospolitej, wojen napoleońskich i gen. Józefa Bema – bohatera narodu polskiego i węgierskiego. Przypomniał również o wsparciu Węgrów, jakiego udzielili Polakom w walce z bolszewikami oraz otwarcie granic dla uciekających z RP przed najeźdźcami.

Do tradycji wyszehradzkiej powrócono po upadku totalitaryzmu sowieckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku przypada 25-lecie współpracy tych czterech państw, jest to także rok polskiej prezydencji w V4. – Naszą współpracę – podsumował marszałek – Kuchciński – opieramy na dwóch zasadach: nic o nas bez nas oraz wolni z wolnymi, równi z równymi.

 

ka202697 ku035080

dscf3948ku035351dscf3849-001 dscf3853 dscf3855 dscf3863 dscf3866 dscf3868 dscf3870 dscf3871 dscf3872

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści