Europa Środkowa
Polska: 25 stycznia na pierwszej stronie prestiżowego brytyjskiego dziennika „Financial Times” został opublikowany tekst Prezydenta Andrzeja Dudy pt. „Europa Środkowa – wspólnota aspiracji”, w którym pisze o dynamicznym rozwoju naszego regionu. „Przeszliśmy drogę od regionu, który przez długi czas prawie nie istniał w świadomości głównych aktorów światowej sceny. Staliśmy się regionem, który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów globu i aspiruje do kategorii cywilizacyjnych centrów” – zauważa prezydent. Jednocześnie wzywa Unię Europejską do stanowczych działań wobec Rosji po aresztowaniu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. „Rosja nie jest krajem, któremu można ufać ani który podziela te same wartości i cele z punktu widzenia zasad demokracji, co państwa euroatlantyckie” – podkreśla polski prezydent.
Artykuł prezydenta został opublikowany również na łamach miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze”, we francuskim dzienniku opinii „L’Opinion” oraz w dziennikach i na portalach mediów światowych w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu. Dekada Europy Centralnej”.
Słowacja: Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej poinformował PAP, że w ubiegłą sobotę „we wszystkich punktach do testowania ludności na Słowacji, w których obecni byli polscy ratownicy wykonano około 27 tys. testów na obecność koronawirusa”. Od soboty w Bratysławie 67 medyków z Warszawy i Łodzi pomaga słowackim służbom.
W Bratysławie od sobotniego poranka pomaga słowackim służbom 67 medyków z Warszawy i Łodzi. To grupa lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy w odpowiedzi na apel rządu słowackiego przybyli z pomocą medyczną. W punktach, w których pracowali, wykonano w sobotę ponad 10 tys. testów, z tego ok. 60 było dodatnich. Testy przesiewowe Słowaków rozpoczęły się w poniedziałek 18 stycznia i potrwają do 27 stycznia. Mają być przeprowadzane tam, gdzie występują największe ogniska choroby, m.in. w pasie przygranicznym z Polską.
Czechy: Dwóch czeskich europosłów Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) wypowiedziało się w obronie rządów Polski i Węgier i trwającego konfliktu wokół kwestii tzw. praworządności. Jan Zahradil podkreślał, że o łamaniu prawa UE „powinien decydować niezawisły Trybunał Sprawiedliwości UE, nie zaś organy polityczne, takie jak KE, PE czy Rada Europejska”, natomiast Alexandr Vondra (były szef MON i MSZ) twierdził, że „rozumie stanowisko obu państw i żałuje, że nie uzyskały one wsparcia Pragi”.
Wsparcie dla współpracy V4 i zrozumienie dla stanowiska Polski i Węgier wyraził także prezydent Miloš Zeman podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy 9 grudnia ub.r., tuż przed decydującymi negocjacjami nt. Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) UE na lata 2021-2027.
Węgry: „Z pewnością nie potrzebujemy więcej Europy, ale mądrzejszej Europy. Do głębszej integracji powinno dochodzić w tych obszarach, w których wspólne działanie UE jest bardziej efektywne niż rządów krajowych” – przekonuje węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga w wywiadzie dla dziennika „Magyar Hírlap”. „Oczekujemy od portugalskiej prezydencji w UE, że będzie uczciwym negocjatorem, że wdroży porozumienie budżetowe i nie dopuści do głosu tych, którzy próbują robić różne sztuczki związane z mechanizmem praworządności” – podkreśliła węgierska minister sprawiedliwości.
Europa Zachodnia
Portugalia: Marcelo Rebelo de Sousa wygrał według sondaży exit poll wybory prezydenckie w Portugalii już w pierwszej turze głosowania. Według różnych powyborczych sondaży na urzędującego centrowego prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę zagłosowało od 57 proc. do 62 proc. uprawnionych do głosowania. Zatem według każdego z badań polityk zwyciężył już w pierwszej turze wyborów.
Marcelo Rebelo de Sousa jest prawnikiem, nauczycielem akademickim i dziennikarzem. Pełnił funkcję profesora i prezesa Instytutu Nauk Prawnych i Politycznych Wydziału Prawa Uniwersytetu Lizbońskiego do momentu wygranej w wyborach prezydenckie w 2016 roku.
Bruksela: „Donald Trump bardzo mocno popierał inicjatywę Trójmorza. Wiemy, że obecny Kongres USA także całkowicie ją poparł, zakładamy więc, że obecny prezydent Joe Biden też będzie z nami współpracował” – oświadczył na sobotniej konferencji prasowej Witold Waszczykowski, europoseł PiS i były szef polskiej dyplomacji. Inicjatywa Trójmorza skupia 12 państw UE położonych w pobliżu mórz: Bałtyckiego, Czarnego oraz Adriatyckiego. Należą do niej: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Głównym celem inicjatywy jest rozwijanie regionalnej współpracy energetycznej i transportowej.
Kraje bałtyckie
Estonia: Estońska Agencja Informacyjna podała, że siedmiu ministrów z Partii Reform i siedmiu z Partii Centrum oraz była posłanka do PE, Kaja Kallas (Partia Reform), utworzy nowy dwupartyjny rząd Estonii. Stanowisko ministra spraw zagranicznych obejmie obecna ambasador Estonii w Czechach Eva-Maria Liimets. W dotychczasowym rządzie stanowisko premiera należało do Partii Centrum, a Partia Reform była w opozycji, mimo wygranych wyborów w 2019 roku. Do powołania rządu wymagane jest uzyskanie większości głosów w parlamencie. Obie partie mają obecnie 59 miejsc w 101-osobowym Riikikogu.
Po oskarżeniach o korupcję skierowanych przeciwko obecnemu premierowi Jüri Ratasowi, które doprowadziły do dymisji jego rządu tydzień temu, zapobieganie działaniom o charakterze korupcyjnym będzie głównym priorytetem nowego rządu. Tymczasem populistyczna Konserwatywna Partia Ludowa Estonii (EKRE) i centroprawicowa partia Isamaa będą w opozycji.
Świat
Rosja:Według niezależnych rosyjskich mediów w sobotę 23 stycznia protestowano w co najmniej 140 miastach – od syberyjskiego Dalekiego Wschodu aż po graniczący z Polską i Litwą nadbałtycki Obwód Kaliningradzki. Policja brutalnie tłumiła pokojowe protesty, a 3,2 tys. osób zostało zatrzymanych. Manifestacje są sprzeciwem wobec aresztowania na 30 dni jednego z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.
SM