Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas pierwszwgo dnia oficjalnej wizyty na Węgrzech potkał się z przedstawicielami najwyższych węgierskich władz państwowych: premierem Viktorem Orbanem, przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövérem oraz ministrem gospodarki zagranicznej i spraw zagranicznych Węgier Péterem Szijjártó.
Wizytę rozpoczął od spotkania z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövérem. W rozmowach uczestniczył też przewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej poseł Piotr Naimski. Politycy rozmawiali m.in. o perspektywach rozwoju szczególnych relacji polsko-węgierskich na poziomie parlamentarnym. Jednym z głównych tematów spotkania było również wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz, w miarę możliwości, w szerszym wymiarze uwzględniającym kraje – z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Istotną kwestią omówioną na spotkaniu była też przyszłość Unii Europejskiej.
Rozmówcy zgodzili się co do istotnego znaczenia współpracy między krajami grupy wyszehradzkiej i możliwości jej zintensyfikowania w wymiarze parlamentarnym – w obliczu pojawiających się propozycji federalizacji Europy. Marszałek Sejmu i przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego uznali za niezmiernie ważne zwiększenie częstotliwości parlamentarnych spotkań w formacie V4 – tak, aby odbywały się one co najmniej co pół roku
Tematem dzisiejszych rozmów był także przyszły kształt Unii Europejskiej, w szczególności w kontekście europejskiej polityki migracyjnej i propozycji Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowej relokacji migrantów napływających do Europy oraz prac nad umową handlową między UE a Stanami Zjednoczonymi. Rozmówcy zwracali uwagę na potrzebę szerokiej dyskusji o tych sprawach i konieczność respektowania suwerenności państw członkowskich UE. Politycy zgodnie uznali również, że zbliżające się spotkanie przewodniczących parlamentów państw UE w Luksemburgu będzie dobrą okazją do dyskusji na powyższe tematy.
Marek Kuchciński i László Kövér zgodnie ocenili, że intensywnie rozwijające się kontakty parlamentarne między naszymi krajami potwierdzają, jak głęboka jest przyjaźń polsko-węgierska. Marszałek Sejmu podkreślił, że Polska i Węgry zawsze stały razem w obronie takich wartości jak wolność, suwerenność i niepodległość. O intensywnej współpracy międzyparlamentarnej świadczy m.in. podjęcie przez Sejm, Senat i węgierskie Zgromadzenie Narodowe uchwał ustanawiających rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej w związku z 60-leciem wydarzeń czerwcowych w Poznaniu i październikowych w Budapeszcie.
Po spotkaniu, w obecności mediów, marszałek Sejmu i przewodniczący węgierskiego parlamentu wspólnie podpisali list skierowany do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Pedro Agramunta, w sprawie możliwości przybliżenia innym krajom wspólnej historii Polski i Węgier – obchodów rocznicowych 1956 r. – poprzez prezentację wystawy „Rozstrzelane miasta. Poznań-Budapeszt 1956”. Ekspozycja została przygotowana przez polski Instytut Pamięci Narodowej, przy współudziale Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz węgierski Instytut Historii Rewolucji Węgierskiej 1956 r.
Marszałek Kuchciński złożył także wpis w pamiątkowej księdze węgierskiego Zgromadzenia Narodowego.
Na uroczystym obiedzie wydanym przez przewodniczącego węgierskiego Zgromadzenia Narodowego na cześć Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Marek Kuchciński dziękował za zaproszenie do złożenia wizyty na Węgrzech. Podkreślał wagę spotkań i konsultacji na najwyższym szczeblu państwowym, rządowym i parlamentarnym – Można je podsumować stwierdzeniem, że tysiąc lat wspólnoty, przyjaźni i współpracy nie zmęczyło nas, nie spowszedniało nam, bo wciąż potrzebujemy ich rozwoju. Można je scharakteryzować jako triadę: dziedzictwo – kontynuacja – przyszłość. Marszałek Sejmu zwracał uwagę na ogromną wartość relacji między naszymi narodami – Pragnąc ich dalszego rozwoju odwołujemy się do historycznych korzeni, które nas określiły, ale też do wydarzeń z najnowszej historii, która nas połączyła. Mówię o wyjątkowym znaczeniu roku 1956. To rok kiedy potwierdziło się braterstwo i solidarność polsko-węgierskiej ery nowożytnej. Marszałek Kuchciński mówił także o bardzo ważnej dla Polaków i Węgrów 60-rocznicy tych tragicznych, czerwcowych wydarzeń – Jeszcze wiele razy spotkamy się w tym roku, by uczcić te wydarzenia i ich bohaterów, a ja cieszę się, że jestem dziś w Budapeszcie wśród przyjaciół.
Hymny narodowe Polski i Węgier rozpoczęły dzisiejszą uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Romka Strzałkowskiego – trzynastoletniej ofiary Poznańskiego Czerwca 1956 r. W ceremonii na terenie Szkoły Podstawowej im. Ferenca Csika w Budapeszcie uczestniczył przebywający z oficjalną wizytą na Węgrzech marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Tablica zawisła obok tej upamiętniającej Petera Mansfelda – piętnastolatka, który przyłączył się do Węgierskiego Powstania Narodowego 1956 r., a 3 lata później został stracony, stając się najmłodszą ofiarą represji po stłumieniu rewolucji.
Marszałek Sejmu podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w dzisiejszą uroczystość, m.in. dyrekcji szkoły i władzom lokalnym za upamiętnienie tego nastoletniego, polskiego bohatera, który zginął tragicznie w Poznaniu w 1956 r. Marek Kuchciński podkreślił, że pamięć o wydarzeniach sprzed 60 lat jest niezwykle ważna dla młodego pokolenia, które kiedyś będzie sprawować rządy. Jak powiedział, dla młodych ludzi ,żyjących w tamtych trudnych latach, takich jak Romek Strzałkowski i Peter Mansfeld, jak i dla młodzieży dzisiaj – słowo wolność oraz wszystko to, co się w nim zawiera – jest wartością. Marszałek Sejmu wyraził nadzieję, że obaj młodzi bohaterowie będą nadal symbolami polsko-węgierskiego braterstwa i solidarności.
Przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövér w swoim wystąpieniu zauważył, że polska i węgierska przeszłość są bogate we wspólne doświadczenia. Szef parlamentu Węgier zwrócił uwagę na siłę tysiącletniej przyjaźni łączącej Polskę i Węgry. László Kövér podkreślił ponadto, że pamięć o Romku Strzałkowskim i Peterze Mansfeldzie umacnia oba narody w tym, aby nigdy nie zrezygnować z walki o wolność. Jak zaznaczył szef parlamentu Węgier, istotne jest, aby sława naszych bohaterów była naszą siłą na przyszłość.
W ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej symbol pierwszego masowego antykomunistycznego wystąpienia w Polsce – trzynastoletniego Romka Strzałkowskiego wzięli także udział m.in. przedstawiciele węgierskiej Polonii, członkowie Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni Parlamentarnej, władz lokalnych, Ambasady RP w Budapeszcie i Węgier w Warszawie, jak również uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ferenca Csika, której uczniem był Peter Mansfeld.
Foto: Paweł Kula
Tekst: Kancelaria Sejmu