10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zginęło 96 osób, a wśród nich Prezydent Polski, prof. Lech Kaczyński, Pierwsza Dama, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie, senatorowie, dowódcy Wojska Polskiego i wielu wspaniałych ludzi. Lecieli do Katynia, by uczcić pamięć polskich oficerów pomordowanych przez NKWD. Sześć lat po tej tragedii wspomnienie o Nich jest wciąż żywe i poruszające do głębi. Polacy zebrali się licznie jak nigdy dotąd. Ponad 100 tysięcy osób wyszło na ulice, by oddać im należny hołd.
Główne uroczystości tego dnia miały miejsce pod Pałacem Prezydenckim, gdzie prezydent Andrzej Duda wraz z Martą Kaczyńską odsłonili tablicę poświęconą pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W pełnym emocji przemówieniu córka tragicznie zmarłego prezydenta dziękowała obecnemu prezydentowi i prosiła zebranych o pamięc o ojcu:
Chciałam bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi za upamiętnienie mojego ojca. Po 6 latach doczekał się kolejnego miejsca pamięci w Warszawie – to symbol przełamania niepamięci, z którą mieliśmy do czynienia przez ostatnie lata. Wymuszonej niepamięci o człowieku, polityku, wielkim patriocie, który zaświadczył swoim życiem, że zasługuje na pamięć.
Ojciec był działaczem Solidarności, ministrem stanu w kancelarii Lecha Wałęsy, prezesem NIK, posłem, senatorem, ministrem sprawiedliwości, później prezydentem Warszawy, wreszcie prezydentem Polski. To w pełni uzasadnia upamiętnienie go, zwłaszcza tu, w Warszawie, mieście, którym kochał. Na budynku, w którym przez niespełna 5 lat ciężko pracował, na Trakcie Królewskim, który z jego inicjatywy został zrewitalizowany.
Tu nie chodzi o budowanie legendy, ale o oddanie należnej pamięci.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w tym dniu złożył kwiaty pod tablicą ofiar katastrofy oraz marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, na grobie śp. Tomasza Merty, Katarzyny Doraczyńskiej, Pawła Wypycha, pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej (Powązki), na symbolicznym grobie śp. Pary Prezydenckiej (Stare Powązki). Marszałek wziął także udział w odsłonięciu tablicy poświęconej śp. Lechowi Kaczyńskiej (urząd wojewódzki), śp. Grażynie Gęsickiej (Ministerstwo Rozwoju), śp. Januszowi Krupskiemu (Ministerstwo Rozwoju) oraz w odsłonięciu tablicy poświęconej śp. Lechowi Kaczyńskiemu (Pałac Prezydencki).