POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Święto Dziękczynienia poświęcone podziękowaniu za kanonizację Jana Pawła II i 25-leciu odzyskania przez Polskę wolności

W dniu 1 czerwca (niedziela) br. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w Święcie Dziękczynienia w Warszawie. Przed Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przewodniczył uroczystej Mszy św. w tym dniu Polacy dziękowali Bogu za kanonizację Jana Pawła II oraz 25 lat odzyskanej w 1989 r. wolności.

Kard. Kazimierz Nycz wyraził przekonanie na początku Mszy św., że Polacy mają świadomość wkładu Jana Pawła II w 25 lat odzyskanej w 1989 r. wolności. – Bez wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową obchodzony srebrny jubileusz wolności byłby znacznie krótszy i skromniejszy – stwierdził metropolita warszawski. Jan Paweł II mógłby zostać nazwany “patronem waszej wolności” – mówił w kazaniu kard. Parolin.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że Jan Paweł II w znaczny sposób przyczynił się do tego, aby Polska osiągnęła wolność przed 25 laty. Dziękował Bogu za jego wielki pontyfikat i “piękno świętości”, które podziwia cały świat. Dziękował również za Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który – jak mówił – “z wielką odwagą stawił czoła trudnym czasom reżimu komunistycznego, dając przykład wzorcowej miłości do Chrystusa i Kościoła” – bez niego nie byłoby papieża-Polaka.

Kard. Parolin nawiązał także do ważnych wydarzeń z historii Polski – dwóch wieków zmagań Polaków o wolność, które nazwał “polską drogą krzyżową do wolności”. – Wasze zwycięstwa przychodziły przez krzyż – mówił.

Uroczystą Mszę św. wraz z kard. Parolinem i kard. Nyczem, koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, Prymas Polski senior abp Józef Kowalczyk, a także sekretarz Konferencji Episkopatu Polski prymas nominat abp. Wojciech Polak. Przybyli także bp Cyryl Klimowicz z Syberii i Jan Ozga z Kamerunu. Liturgia sprawowana była po łacinie i częściowo w języku polskim.

źródło: Archidiecezja Warszawska

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści