21 grudnia 2021 r. w Sejmie posłowie Komisji Spraw Zagranicznych spotkali się z byłym prezydentem Ukrainy, a obecnie deputowanym i szefem jednej z największych partii opozycyjnych (Europejska Solidarność) w Radzie Najwyższej Ukrainy panem Petro Poroszenką. Rozmowa dotyczyła sytuacji w regionie i na Ukrainie w kontekście rosnącej presji na Ukrainę ze strony Rosji, koncentracji wojsk rosyjskich na granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz związanej z tym groźby eskalacji trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych poseł Marek Kuchciński przekonywał, że dołoży wszelkich starań, by wsparcie Polski dla Ukrainy widoczne było nie tylko na poziomie rządowym, ale również w wymiarze dyplomacji parlamentarnej. Okazją do tego będą m.in. planowane na początku roku spotkania z ukraińskimi parlamentarzystami oraz odbywająca się w lutym w Krasiczynie i Przemyślu kolejna edycja konferencji z cyklu Europa Karpat.
Zapewnił o polskim poparciu i solidarności z Ukrainą w obliczu rosyjskiej presji oraz o tym, że Polska będzie nadal wspierać euroatlantyckie ambicje Ukrainy, zarówno w wymiarze politycznym jak i praktycznym. Polska bardzo poważnie traktuje trwające obecnie próby zdestabilizowania przeze Rosję i jej białoruskiego sojusznika sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Stwierdził, że Rosja musi być świadoma wysokich kosztów, jakie poniesie w przypadku eskalacji wrogich działań. W ocenie Przewodniczącego propozycje Rosji dotyczące „gwarancji bezpieczeństwa”, w tym zablokowanie członkostwa Ukrainy w NATO, są nie do przyjęcia.
Petro Poroszenko podziękował za przyjęcie w Sejmie oraz za wyrazy solidarności. Wyraził również wdzięczność dla Prezydenta Andrzeja Dudy za mocne i pozytywne słowa wsparcia dla Ukrainy, wygłoszone poprzedniego dnia na spotkaniu z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas szczytu Trójkąta Lubelskiego. Prezydent Poroszenko wyraził przekonanie, że obecna sytuacja Ukrainy znacząco różni się od tej z roku 2014, gdy Rosja dokonała aneksji Krymu i zbrojnie wsparła konflikt na wschodzie Ukrainy. Obecnie Ukraina ma silną armię, która nie pozostanie bezczynna w razie eskalacji działań militarnych przez Rosję. Podkreślił, że nie można dziś mówić o ewentualnej nowej agresji rosyjskiej, a jedynie o kontynuacji już trwającej. Zdaniem Poroszenki polityka Ukrainy w odniesieniu do rosyjskiej agresji powinna opierać się na trzech filarach, które określił jako „3D”: dyplomacja, deeskalacja i deokupacja. Wezwał do zastosowania wobec Rosji sankcji już na obecnym etapie, tak by powstrzymać prezydenta Putina przed podjęciem zgubnej w skutkach decyzji o eskalacji konfliktu, za który cenę zapłaciłaby nie tylko Ukraina i Rosja, ale cała i Europa. P. Poroszenko wskazał też na potrzebę podjęcia przez NATO działań na rzecz zbliżenia z Ukrainą, w tym jak najszybszego przyznania Ukrainie Planu Działań na Rzecz Członkostwa (tzw. MAP). Zwrócił również uwagę, że Europa powinna zweryfikować swoją politykę energetyczną, tak by zapobiec uzależnianiu się od dostaw rosyjskich surowców, w tym przede wszystkim wstrzymać uruchomienie drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Ponadto .P. Poproszenko podziękował za dotychczasowe i zaapelował o dalsze wsparcie Polski i Unii Europejskiej dla reform wewnętrznych na Ukrainie.
Z polskiej strony w spotkaniu uczestniczyli przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych poseł Marek Kuchciński, zastępca przewodniczącego poseł Paweł Kowal oraz członek Komisji poseł Władysław Teofil Bartoszewski.
fot. Marta Olejnik/ KS