Autosan to szacunek do tradycji, to nowoczesne autobusy, to polska marka, która od 185 lat jest blisko ludzi i zasłużyła na ich zaufanie – tak mówi o sobie sanocka firma, która obecnie zatrudnia 370 osób.
W 2016 roku upadający Autosan kupiła Polska Grupa Zbrojeniowa. Po przejęciu przez PGZ nie tylko wznowił produkcję, ale i poszerzył ofertę m.in. o pojazdy elektryczne, na gaz sprężony, płynny, z napędem wodorowym oraz te na potrzeby wojska. W październiku Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Autosan podpisały porozumienie z trzema największymi grupami energetycznymi: PGE Polską Grupą Energetyczną, Eneą, Tauron Polska Energia, by wymienić starą flotę na nowoczesną i ekologiczną. W perspektywie czterech najbliższych lat spółka ma szansę wyprodukować 1500 pojazdów elektrycznych. Na początku października na Kongresie 590 w Jasionce zaprezentowano autobus elektryczny SANCITY 12LFE według własnego projektu, w którym baterie i wszystkie urządzenia sterujące są polskie.
– Tak udany powrót Autosanu na rynek to bardzo dobra wiadomość. Spełniliśmy obietnicę z 2015 roku i odzyskaliśmy go z rąk prywatnych. Zapomniane, traktowane dotąd po macoszemu Podkarpacie udowadnia, że jest miejscem godnym najlepszych, największych inwestycji. Wymiana starej, zniszczonej floty to nie tylko nowe miejsca pracy, wsparcie rodzimego przemysłu, ale to także troska o środowisko i estetykę naszego pięknego regionu. W końcu miasto Beksińskiego, który zresztą projektował autobusy i logo Autosanu, nas do tego zobowiązuje – powiedział Marek Kuchciński.
mo
fot. Twitter @AUTOSANsp