W czwartą rocznicę śmierci ks. abp. Ignacego Tokarczuka odbyła się sesja naukowa poświęcona wielkiemu pasterzowi. Konferencję przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Parafię Archikatedralna pw. Św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP w Przemyślu. Prelegentami byli:
- dr Jan Musiał – Bezdebitowe wydawnictwa diecezji przemyskiej w latach 80. XX wieku
- dr Mariusz Krzysztofiński – Prezentacja książki Non omnis moriar. Abp Ignacy Tokarczuk we wspomnieniach
- prof. dr hab. Józef Wołczański – Prezentacja książki – „Kochałem tych ludzi całym sercem i oddaniem”. Wspomnienia 1918-1976
Abp Ignacy Tokarczuk to ikona walki z komunizmem. Był radykalny i nieprzejednany. Inwigilowany i prześladowany przez SB nigdy nie uległ w walce o wolność i prawdę. Metropolita przemyski przez ówczesne władze był uznawany za wroga kościelnego numer trzy – zaraz po Janie Pawle II i kardynale Stefanie Wyszyńskim. W połowie lat 70. XX w. zapowiadał rozpad systemu komunistycznego i drogę uciskanych narodów ku wolności. Wspierał Solidarność, represjonowanych, dawał rady ks. Jerzemu Popiełuszce. Dzięki niemu na terenie diecezji przemyskiej powstało 220 nowych parafii.
Od lewej: dyr. IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko, dyr. Muzeum Ziemi Przemyskiej
Jan Jarosz i marszałek Sejmu Marek Kuchciński