Ruszyła międzynarodowa inicjatywa Cyfrowa Europa Karpat, skierowana do miłośników turystyki i zabytków regionu karpackiego. Jej inicjatorem jest były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Filmik: https://www.facebook.com/CentrumGovTech/videos/714235289446667
Cyfrowa Europa Karpat to wspólna inicjatywa Sejmu RP i Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest zwiększenie rozpoznawalności i atrakcyjności regionu, zbudowanie świadomości wśród mieszkańców i turystów, a także zacieśnienie współpracy w regionie, również w ramach Unii Europejskiej czy Trójmorza. Pomysłodawcą jest były marszałek Marek Kuchciński.
„Projekt ma zachęcić do współpracy ludzi młodych, turystów, mieszkańców regionu zainteresowanych geocachingiem, skrytkami karpackimi i cyfrową turystyką” – powiedział Kuchciński. Dodał, że w ramach współpracy z GovTech zaplanowano działania skierowane do firm turystycznych i placówek kulturowych z regionu, które będą zaangażowane w Cyfrową Europę Karpat.
W ramach projektu planowane są trzy filary Cyfrowej Europy Karpat: specjalna aplikacja turystyczna i dwie angażujące społeczność akcje maraton turystyczny i maraton geocachingowy, czyli połączenie świata cyfrowego z rzeczywistym poprzez specjalne skrzynki.
Jak przekazała pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska, aplikacja oparta na grywalizacji będzie zachęcać do dzielenia się wiedzą o atrakcjach Karpat.
„Aplikacja umożliwi każdemu dodawanie nowych atrakcji do ogólnopolskiej bazy, konfigurowanie własnych tras i zdobywanie wiedzy o odwiedzanych miejscach. Cyfrowa Europa Karpat nie zastępuje naszego ruchu turystycznego, ale ma go wspierać i sprawiać, że jest jeszcze bardziej ciekawy” – powiedziała Orłowska.
Orłowska dodała, że dzięki temu turystyka w regionie będzie jeszcze bardziej nowoczesna niż alpejska.
„Zaczynamy już od tych najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które angażują społeczności. A tam, gdzie są zaangażowane społeczności, tam najwięcej jest pomysłów” – podkreśliła.
Aplikacja zostanie przygotowana na najbardziej popularne systemy operacyjne telefonów komórkowych.
„Zaprosimy programistów, aby to oni stworzyli aplikację. Zostaną w tym celu wykorzystane doświadczenia Centrum GovTech, które opracowało specjalną procedurę konkursową przyjazną dla start-upów i małych firm” – dodała Orłowska.
Premiera aplikacji zaplanowana jest na najbliższy sezon turystyczny 2022 roku.
fot. M. Olejnik