31 marca przedstawiciele Komisji Spraw Zagranicznych Izby Gmin Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z przewodniczącym Tomem Tugendhatem oraz parlamentarzyści z Ukrainy, m.in. Oleną Szulak i Mykytą Poturayewem, zapoznali się z potrzebami uchodźców i działaniami straży granicznej w Medyce. W Przemyślu przyjrzeli się pracy punktów recepcyjnych oraz lokalnym centrom pomocy.
– Niezmiennie przekonujemy społeczność międzynarodową do konieczności zwiększenia wsparcia humanitarnego i militarnego Ukrainy – mówił gospodarz spotkania, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Marek Kuchciński.
Przewodniczący odkreślał solidarność Polski z Ukrainą i podtrzymywanie na duchu w walce o niepodległość. Zaznaczył, że Polska potrzebuje funduszy, które przeznaczono by na zaspokajanie potrzeb uciekających przed wojną.
W spotkaniu wzięli udział także podkarpaccy parlamentarzyści i wicemarszałek województwa.
Według danych ONZ z 28 marca przed wojną z Ukrainy uciekły 4 mln osób. Do Polski wjechały już ponad 2 mln, najwięcej przez woj. podkarpackie – ok. 1,2 mln. Pociągi z Ukrainy dojeżdżały do Przemyśla, skąd uchodźcy mogli wyjechać w głąb Polski lub za granicę, głównie do Berlina i Pragi. Przejścia znajdują się również w Medyce, Krościenku, koło Ustrzyk Dolnych, Korczowa Krakowiec, w pow. lubaczowskim.