l’Horloge (z 1370 roku) to najstarszy zegar w Paryżu, zegar symbol. Podczas jego renowacji w 1570 roku polski król elekcyjny i król Francji Henryk Walezy kazał dodać do niego herb Polski i Litwy oraz dwie duże figury: Prawo i Sprawiedliwość
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wraz z delegacją wziął udział w obradach przedstawicieli izb parlamentów Trójkąta Weimarskiego – Sejmu RP, Bundestagu i francuskiego Zgromadzenia Narodowego w Paryżu. Polską stronę reprezentowali także: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, zastępca przewodniczącego komisji ds. Unii Europejskiej Lech Kołakowski oraz wiceprzewodniczący grup parlamentarnych: polsko-francuskiej i polsko-niemieckiej Dorota Rutkowska oraz Szymon Szynkowski vel Sęk.
Politycy rozmawiali m.in. o przyszłości Europy, referendum ws. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także poszerzeniu współpracy na poziomie społecznym, samorządowym i parlamentarnym. Marszałek Sejmu podkreślił wzrost roli, jaką w Unii Europejskiej odgrywają parlamenty, i zaproponował pogłębianie wzajemnych relacji. „Powinniśmy zwracać większą uwagę na naszą współpracę na poziomie koncepcyjnym, konsultacyjnym i doradczym, podobnie jak robią to nasze komisje ds. Unii Europejskiej czy spraw zagranicznych” – mówił. „Sugerowałbym rozważenie stałych konferencji trójstronnych, które omawiałyby na bieżąco sprawy najbardziej aktualne, dotyczące nas, Trójkąta, ale także Unii Europejskiej, społeczeństw, narodów”.
Marszałek zwrócił również uwagę na problem „odradzania się potęgi rosyjskiej”, której konsekwencją jest wojna na Ukrainie. „To jest fakt, który znamy, ale nie zawsze traktujemy bardzo poważnie” – mówił. Rosję obwinił o wzmacnianie agresji w Syrii, wojnę w Gruzji, na Kaukazie, a co za tym idzie – falę uchodźców. „Chorobę wywołującą falę uchodźców i migrantów politycznych musimy leczyć w miejscu powstania” – zapewniał.
Według marszałka Kuchcińskiego mamy do czynienia z sytuacją, kiedy należałoby się zastanowić, jak przeciwdziałać terroryzmowi. „W gruncie rzeczy widzimy terroryzm w państwach wysoko rozwiniętych. Nie zauważamy zaś w krajach takich jak Polska, Republika Czeska, Słowacja czy Węgry – zaznaczył.
Marszałek przekonywał, że żyjąc we wspólnocie europejskiej, powinniśmy dążyć do takich form współpracy, żeby chronić podmiotowość polityczną państw i tożsamość narodów, nie zapominając o jej wzmacnianiu. Niezwykle ważne – mówił – są wewnętrzne prawa obowiązujące w państwach członkowskich UE. „Uważam, że to państwa suwerenne, a nie instytucje europejskie, takie jak Komisja Europejska czy Parlament Europejski, są tu podmiotem. Chcemy czuć się jako naród, państwo mogące podejmować wspólnie suwerenne decyzje, jako równy członek Trójkąta Weimarskiego. Podobnie postrzegamy Unię Europejską – jako Europę solidarnych państw” – mówił. W tym kontekście marszałek przypomniał hasło ogłoszone przez Ojca Świętego, papieża Jana Pawła II w 79. roku i powtórzone przez jego następcę Benedykta: Europa ojczyzn.
foto: P. Kula, M. Olejnik
Paryskie gargulce, zawane też rzygaczami, stanowią ozdobę rynny dachowej odprowadzającej wodę. Mroczne, tajemnicze, niezwykłe
Fasada katedry Notre Dame
Z gospodarzem spotkania, przewodniczącym francuskiego Zgromadzenia Narodowego Claude Bartolone
Toast wzniesiony za pomyślną współpracę Trójkata Weimarskiego, pałac Burbonów, Zgromadzenie Narodowe, Paryż
Z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Francji Claude Bartolone i szefem Bundestagu Norbertem Lammertem
Polsko-niemiecko-francuskie rozmowy w cztery oczy
Euro 2016: mecz Polska-Niemcy (z min. sportu Witoldem Bańką)
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert, marszałek Sejmu Marek Kuchciński
Centrum Pompidou, wystawa prac Paula Klee (z prof. Janem Majchrowskim)