Szanowni Państwo,
uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są czasem głębokiej zadumy nad polską bolesną przeszłością. Stanowią również okazję do przypomnienia bohaterów antykomunistycznego podziemia. Bohaterów, których honor został zbrukany przez reżimową propagandę, a ich nazwiska na zawsze miały być wykreślone z kart dziejów naszej Ojczyzny. Przewinieniem tych, którzy zostali skazani na niepamięć było umiłowanie wolności, wierność patriotycznej tradycji i chrześcijańskim zasadom. Żołnierze Wyklęci podjęli nierówną walkę z totalitarnym systemem, stawiali opór aparatowi bezpieczeństwa. Nie wierzyli w szybkie zwycięstwo. Jednak tliła się w nich nadzieja, że w przyszłości Polska znowu będzie niezależnym krajem.
Po długich latach Polski Ludowej historia przyznała im rację, a zarazem upomniała się o prawdę. Żołnierze wolnościowego podziemia coraz głębiej zapisują się w zbiorowej pamięci Polaków. Dla wielu z nas są niedościgłym wzorem odwagi i męstwa.
Dziękuję organizatorom dzisiejszych uroczystości za przywracanie pamięci o bohaterach niepodległościowej opozycji lat powojennych. Pragnę słowa uznania skierować do władz Poczty Polskiej za upowszechnianie wizerunku Niezłomnych poprzez emisję znaczków pocztowych „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych”. Jest to swoisty hołd złożony tym, którzy oddali życie za wolność i niezależność Ojczyzny.
Cześć i chwała Bohaterom!
Marek Kuchciński