POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Narodowe Święto Niepodległości

Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze – mówił 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski. Niestety naród polski nie musiał długo czekać, by przekonać się o tym, jak prawdziwe były to słowa. Kolejne jarzma nakładali na Polskę Niemcy, Rosjanie, a w końcu sami sterowani przez nich Polacy. Ostatnie sto lat to ciągły niedosyt wolności. Dlatego tak cenimy ją dziś i to dlatego oddając hołd „ojcom niepodległości”, musimy pamiętać o tych, którzy walczyli o nią podczas II wojny oraz komunizmu.

W Święto Niepodległości 11 listopada marszałek Sejmu VIII kadencji Marek Kuchciński wraz z wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Stefana Roweckiego „Grota”, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Lecha Kaczyńskiego i Ronalda Reagana.

Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie. Polska jest stale oskarżana w innych państwach. Jest w tym wyraźna i niedwuznaczna chęć posiadania w środku Europy państwa, którego kosztem można byłoby załatwić wszystkie porachunki europejskie. Podziwu godne jest stałe zjawisko, że te projekty międzynarodowe znajdują tak chętne ucho, no i języki, nie gdzie indziej jak w Polsce – Józef Piłsudski
Józef Piłsudski – urodzony 5 grudnia 1867 r. w Zułowie, zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie. Naczelnik Państwa, Marszałek Polski, jeden z przywódców PPS, dowódca I Brygady Legionów, premier i minister spraw wojskowych. Współtwórca odzyskania niepodległości.
Roman Dmowski – urodzony 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (obecnie w granicach Warszawy), zmarł 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie. Przywódca Ruchu Narodowego, podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.
Ignacy Paderewski – urodzony 18 listopada 1860 r. w Kuryłówce, zmarł 1941 r. w Nowym Jorku. Pianista, kompozytor, działacz społeczny i polityczny, jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.
Ignacy Daszyński – urodzony 26 października 1866 r. w Zbarażu, zmarł 31 października 1936 r. w Bystrej Śląskiej koło Bielska. Działacz socjalistyczny, premier Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r. Wicemarszałek i marszałek Sejmu w okresie II RP.
Wincenty Witos – urodzony 21 stycznia 1874 r. w Wierzchołowicach koło Tarnowa, zmarł 31 października 1945 r. Przywódca ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP, jeden z przywódców centrolewu.
Wojciech Korfanty – urodzony 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie), zmarł 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie. Polityk, dowódca ruchu chrześcijańsko-demokratycznego, Komisarz Plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego. Poseł na Sejm Ustawodawczy i wicepremier w rządzie Wincentego Witosa.
Stefan Rowecki „Grot” –  urodzony 25 grudnia 1895 r. w Piotrkowie Trybunalskim, zmarł między 2 a 7 sierpnia w 1944 r. w Sachsenhausen. Wojskowy, generał dywizji Wojska Polskiego, Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej od czerwca 1940 roku do lutego 1942 roku, dowódca Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943 roku.
Kardynał Stefan Wyszyński – urodzony 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli, zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Duchowny rzymskokatolicki, nazywany Prymasem Tysiąclecia, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła. Inwigilowany przez UB i SB oraz internowany przez władze komunistyczne PRL.
Lech Kaczyński – urodzony 18 czerwca 1949 r. w Warszawie, zmarł 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. Prezydent RP, prezydent Warszawy, prezes NIK, minister sprawiedliwości, doradca Lecha Wałęsy, założyciel Prawa i Sprawiedliwości.
Ronald Wilson Reagan – urodzony 6 lutego 1911 w Tampico, zmarł 5 czerwca 2004 r. w Los Angeles. Prezydent Stanów Zjednoczonych oraz 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA wspierał ruch antykomunistyczny, w tym polską Solidarność.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści