POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu oddał hołd polskim lotnikom

W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego marszałek Sejmu Marek Kuchciński oddał hołd polskim lotnikom na cmentarzu wojskowym w Solymár koło Budapesztu.

 

Podczas państwowych uroczystości w imieniu Marka Kuchcińskiego list odczytał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

List Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z okazji 73 rocznicy powstania warszawskiego

 

Szanowni Państwo

Uczestnicy Powstania Warszawskiego, Rodziny Powstańców

Panie i Panowie

Mieszkańcy Warszawy

 

W polskich dziejach wyjątkową rolę odgrywały przez wieki trzy słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. To one motywowały naszych przodków do czynów heroicznych i w życiu codziennym. Powstanie Warszawskie należy postrzegać właśnie w tych kategoriach.

Mieszkańcy Warszawy 73 lata temu podjęli walkę o niepodległość, za wiarę i w imię godności. Powstanie Warszawskie z jednej strony było skierowane przeciwko Niemcom, bowiem nazizm niemiecki był zaprzeczeniem wartości Zachodu, nowym wcieleniem barbarzyństwa i pogaństwa, a z drugiej strony miało powstrzymać komunizm, oparty na wrogości wobec wolności, kościoła i religii. Powstanie Warszawskie, jak wiele innych wydarzeń z naszej przeszłości, takich jak obrona Jasnej Góry czy też bitwy pod Wiedniem i Warszawą, przyczyniło się do trwałego oparcia polskości na wierze katolickiej i ufności wobec Opatrzności Bożej. Jest to nasz sposób istnienia w Europie oraz pojmowania świata i polityki.

Powstanie miało także konkretny wymiar polityczny i militarny. Nie było jedynie walką straceńczą. Jego wybuch spowodował celowe zatrzymanie ofensywy sowieckiej na Wiśle. Kalkulacje geopolityczne Józefa Stalina o zajęciu całych Niemiec stały się nierealne. Kiedy Armia Czerwona stała na Wiśle, czekając na klęskę powstania, wojska alianckie wyzwalały Francję i zbliżały się do Renu. Europa Zachodnia została częścią wolnego świata, przyczółkiem wolności i demokracji, chronionym przez obecność amerykańską. Współczesna Europa powstała także w wyniku wielkiego wysiłku naszego narodu. Musimy o tym pamiętać i głosić światu.

Dla Ojczyzny i kolejnych pokoleń Polaków w kraju i na emigracji powstanie jest znakiem historycznej pamięci, wzorem patriotyzmu i umiłowania wolności. Nie byłoby czynu powstańczego, gdyby nie insurgenci styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze wojny z 1920 roku. Z ich wysiłku zrodziła się Druga Rzeczpospolita, której 100-lecie powstania będziemy obchodzić za rok. Powstanie Warszawskie było jej ostatnim dramatem.

W 73 rocznicę Powstania Warszawskiego oddajmy hołd jego uczestnikom, którzy polegli w walce, zostali zamordowani przez Niemców i komunistów, zmarli w kraju i na emigracji.

Niech Dobry Bóg wynagrodzi im męstwo i ofiarność.

Warszawa, 1 sierpnia 2017 r.

mcpw20170801_145416 20170801_145343 20170801_145249

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści