Władze komunistyczne oddały Milusin do dyspozycji ambasadorowi Związku Sowieckiego… Po 1989 r. musiało minąc 27 lat, byśmy dopiero dziś doczekali takiej chwili – powiedział dziś Marek Kuchciński podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Sulejówek w polskich dziejach jest nie tylko historycznym domem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Rodziny w latach 1923–1926, ale również miejscem symbolicznym – zaczął przemówienie marszałek. Po pierwsze, ze względu na związek Wodza z jego legionistami, a następnie żołnierzami Rzeczypospolitej. To oni podarowali Marszałkowi dworek Milusin.
Po drugie ze względu na wielką, ciężką pracę, jaką Józef Piłsudski tu wykonywał. Tutaj powstały jego najważniejsze dzieła. Tu przyjmował polityków, tu przyjmował przedstawicieli wszystkich wartstw społecznych ówczesnej Rzeczypospolitej, i stąd wyruszył w 1926 r., by odnowić Polskę.
Po trzecie, ze względu na późniejsze dzieje Rzeczpospolitej, szczególnie czasy po II wojnie światowej, pamiętajmy, że, jak na ironię, władze komunistyczne oddały Milusin do dyspozycji ambasadorowi Związku Sowieckiego.
I po czwarte, ze względu na czas, który minął od 1989 r. Bo przecież musieliśmy czekać 27 lat na to, by dopiero dziś doczekać tej decyzji i niezwykłej uroczystości.
Życzę nam wszystkim, byśmy byli uczestnikami otwarcia muzeum w 2018 r.
Jest jeszcze jedna, ważna więź Józefa Piłsudskiego – z Sejmem. Mamy wspólnego architekta. Obie budowle zaprojektował Kazimierz Skórewicz, jeden z najwybitniejszych europejskich architektów lat 20. i 30. Należy pamiętać, że to właśnie Piłsudski jako Tymczasowy (prawie sto lat temu) Naczelnik Państwa podjął decyzję, by z początkiem 1919 r. powstał Sejm Ustawodawczy, który ruszył z naprawą Polski – zakończył przemówienie marszałek Kuchciński.
W latach 2018–2019 będziemy obchodzić równolegle wielkie rocznice, w których historia Sejmu będzie się nakładać na biografię polityczną Józefa Piłsudskiego.
Listopad jest miesiącem szczególnym z jeszcze jednego powodu: 0 XI 1918 r. Józef Piłsudski powrócił do Warszawy z więzienia w Magdeburgu (rozpoczęło się rozbrajanie żołnierzy niemieckich).
Magdeburg. Józef Piłsudski uwolniony z Twierdzy Magdeburskiej w towarzystwie Kazimierza Sosnkowskiego (z lewej) i niemieckiego oficera. Fot. Centralne Archiwum Wojskowe