– W Polsce niemal zapomniano, że Podkarpacie należy do kilku ojczyzn górnictwa na ziemiach polskich. Tu rodziły się tradycje górnictwa naftowego i gazowego – powiedział podczas uroczystości barbórkowych w Przemyślu marszałek Sejmu.
Podkreślił, że jednym z najważniejszych strategicznych celów Polski jest zapewnienie bezpieczeństwa, także energetycznego – państwu, przedsiębiorstwom oraz gospodarstwom domowym. Cel ten jest realizowany m.in. dzięki takim przedsiębiorstwom jak PGNiG. – Pracujecie państwo w przedsiębiorstwie o znaczeniu strategicznym dla Polski i dla nas wszystkich. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie codzienne w warunkach kryzysu energetycznego, a gaz ziemny jest jednym z ważnych nośników energii – mówił Marek Kuchciński.
W połowie XIX wieku w Bóbrce na Podkarpaciu z szybu Franek Ignacy Łukasiewicz zaczął wydobywać ropę naftową. Jest to najstarsza na świecie kopalnia ropy. – Mamy wiedzę sprzed prawie 200 lat. Tradycje górnictwa naftowego i gazowego sięgają naszych terenów między Gorlicami a Borysławiem” – przypomniał marszałek Kuchciński.
Za rok będziemy obchodzić 60. rocznicę uruchomienia eksploatacji gazu ze złoża „Przemyśl”. Jest to największe odkryte dotychczas w Polsce złoże gazu ziemnego. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, intensyfikacji prac sejsmicznych, a w ich następstwie, również prac wiertniczych, możliwe jest zwiększenie potencjału zasobowego złoża o 1/3.
Z uwagi na bardzo duże znaczenie zarówno w zakresie gospodarczym, jak i bezpieczeństwa rząd PIS zdecydował o wyodrębnieniu działu energii. Dzięki powstaniu ministerstwa działania w zakresie tego sektora zostały zintensyfikowane. Ministerstwo Rozwoju poszukuje złóż gazu ziemnego także w Karpatach i niekonwencjonalnych utworach Przedgórza Karpat.
Podejmowane działania w celu zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego
Gaz (roczne zużycie gazu w Polsce w roku 2016: około 16 mld m3)
– Projekt Baltic Pipe (10 mld m3) – połączenie gazociągowe Polski z Norweskim Szelfem Kontynentalnym za pośrednictwem duńskiego systemu przesyłowego, planowany termin oddania: 1 październik 2022 r.
– Rozbudowa Terminala LNG w Świnoujściu – możliwość dostaw gazu z dowolnego kierunku (obecnie Katar, USA), podniesienie przepustowości do 7,5 mld m3 rocznie (obecnie 5 mld m3/rok), planowany termin zakończenia inwestycji: III kwartał 2020 r.
– Rozbudowa gazowej sieci przesyłowej na terenie kraju – możliwość przesłania gazu norweskiego oraz z Terminala LNG w Świnoujściu z północno-zachodniego wybrzeża aż do Przemyśla.
– Budowa interkonektorów gazowych z Litwą, Ukrainą, Słowacją, Czechami – obecnie trwają prace projektowe zmierzające do uzyskania wymaganych pozwoleń administracyjnych, z pozwoleniem na budowę włącznie.
Energia elektryczna
– Budowa nowych bloków energetycznych, modernizacja istniejących.
– Prace nad wprowadzeniem mechanizmu Rynku Mocy, który zapewni rentowność istniejącym i nowobudowanym elektrowniom.
– Rozbudowa sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć – zwiększenie możliwości przesyłu energii elektrycznej w większych wolumenach na dłuższe odległości, wyprowadzenie mocy z nowo budowanych jednostek.
Ropa naftowa
– Rozbudowa Terminala Naftowego w Gdańsku.
– Rozbudowa powierzchni magazynowych.
– Oddanie do użytku trzeciej nitki rurociągu „Przyjaźń”.
fot. Marta Olejnik