POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Kuchciński w Turcji: Stabilność demokracji jest dla nas fundamentem współpracy

Relacje parlamentarne, bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy oraz stosunki dwustronne w kontekście współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej i relacje z UE – to główne tematy rozmów Marszałka Sejmu z najwyższymi władzami Turcji.

Wizyta rozpoczęła się od złożenia wieńca w Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy – Atatürka. Marszałkowi towarzyszył przewodniczący Turecko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Selahattin Minsolmaz.

W godzinach popołudniowych Marszałek był podejmowany w gmachu parlamentu przez przewodniczącego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji  Ismaila Kahramana. Tematem rozmów była m.in.  intensyfikacja współpracy i wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem obu parlamentów. Marszałek Sejmu podkreślał przy tym, że fundamentem współpracy  musi być stabilność demokracji w obu krajach. Rozmawiano także o rozbudowie inwestycji infrastrukturalnych, m.in. drogowych i intensyfikacji kontaktów międzyludzkich.

Marszałek złożył wiązankę kwiatów w miejscu, gdzie w czasie lipcowego puczu wojskowego nastąpiła eksplozja w budynku parlamentu.

Spotkanie Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem poświęcone zostało umacnianiu współpracy w państwach Europy Środkowo-Wschodniej: od Skandynawii, po Morze Śródziemne, z uwzględnieniem ich relacji z UE. W dobie dyskusji nad potrzebą odnowy UE, zgodzono się, że istnieje potrzeba wypracowania nowej współpracy państw europejskich i pozaeuropejskich.

W tym kontekście rozmawiano także o kwestii wzajemnego zniesienia obowiązku wizowego i wymianie turystycznej, jak i o potrzebie znacznej intensyfikacji wymiany handlowej między Polską a Turcją. Zgodnie stwierdzono, iż dobrze służyć temu będzie rozbudowa infrastruktury drogowej, w oparciu m.in. o Via Carpatia. Tematem rozmów były także kwestie bezpieczeństwa w kontekście konfliktów zbrojnych na granicach Turcji i Polski: w Syrii i na Ukrainie.

Wszyscy rozmówcy Marszałka Sejmu, w trakcie jego wizyty w Ankarze, zgodnie akcentowali znaczenie ponad 600-letnich relacji dyplomatycznych między naszymi państwami, które z czasem przerodziły się w przyjaźń między naszymi narodami. Podkreślano również, że Turcja była jedynym krajem, który nie uznał rozbiorów Polski.

Na zakończenie wizyty w Ankarze Marszałek Sejmu odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą polskim inżynierom i lotnikom współtworzącym turecki przemysł lotnictwa wojskowego w okresie II Rzeczypospolitej.

W drodze powrotnej z Ankary delegacja spotkała się z gubernatorem Stambułu Vasipem Sahinem, władzami miejskimi z przewodniczącym Rady Miejskiej Stambułu Ahmetem Selametem, a także z Yücelem Celikbilekiem, merem dzielnicy Beykoz, do której należy polska osada w Turcji – Adampol. Stanowi ona swoisty naturalny pomost łączący Turków i Polaków.

– Dziękuję za opiekę nad moimi rodakami, którzy żyją tu od lat– powiedział marszałek Kuchciński, zwracając się do władz samorządowych Beykoz.  – Miejsce to jest żywym dowodem na solidarność, która  panuje między naszymi narodami. Jest dla nas najważniejszą ambasadą w Turcji – dodał.

Podczas odwiedzin Adampola Marszałek Sejmu podkreślił wagę więzi historycznych, narodowych i rodzinnych łączących Polaków, którzy zamieszkują Adampol od blisko 175 lat. W imieniu Prezydenta RP odznaczył medalem za długoletnie pożycie małżeńskie dwie pary – potomków założycieli wioski – które obchodziły 50-lecie związków małżeńskich. Złożył również wieniec na płycie upamiętniającej polskich powstańców, uchodźców, żołnierzy i duszpasterzy na cmentarzu w Adampolu oraz odwiedził miejscowy polski kościół.

Na cmentarzu katolickim Ferikoy w Stambule marszałek Marek Kuchciński złożył kwiaty na grobie Ireny Sokolnickiej – odnowionym właśnie staraniem Ambasady, Konsulatu RP i miejscowej Polonii. Irena Sokolnicka, żona piłsudczyka i ostatniego ambasadora II RP w Turcji – Michała Sokolnickiego, była osobą bardzo zasłużoną dla Polonii, wspierającą polskich uchodźców i żołnierzy w czasie II wojny światowej, a także w okresie powojennym.

– Historia – mówił Marszałek Sejmu na spotkaniu z gubernatorem Stambułu i władzami samorządowymi – ma dla Polaków wielkie znaczenie. – Gdy Polska wymazana była z mapy Europy, władze Turcji wciąż oczekiwały na posła z Lechistanu. Pamiętamy, że stosunki dyplomatyczne łączą Polskę i Turcję od ponad 600 lat – przekonywał. Podkreślił, że jest to dobry fundament, by wspólnie rozwijać turystykę, znosić bariery w relacjach międzyludzkich i gospodarczych, rozwijać inicjatywy infrastrukturalne łączące państwa regionu: od Morza Egejskiego i Śródziemnego po Skandynawię, planować i realizować w bliskiej przyszłości wielkie połączenia komunikacyjne między Europą Środkowo-Wschodnią a Turcją.

dscf6367

ku056363ka204155 ku055772 ku055407 ku055106 ka203890 ka203663 cv3u3k3w8aexnl8ku058070 ku058115 ku058129 ku058165 ku058150 ku058223 ku058607 ku058659 ku058712 ku058916 ka204072 ku056444 cv3u3k3w8aexnl8

ku057507 ku056444

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści