POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński u głodujących przeciw zmianom w edukacji

 

Politycy PiS, m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, odwiedzili w czwartek pięciu działaczy opozycji z lat 80., głodujących w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie w proteście wobec zmian w programach nauczania w szkołach. Zaapelowali do nich o przerwanie głodówki.

Protestujący domagają się zawieszenia rozporządzenia MEN, które – ich zdaniem – ogranicza m.in. naukę historii; obawiają się, że „okrojenie programów doprowadzi do tego, że zamiast młodzieży coraz mądrzejszej będziemy mieli coraz głupszą”. MEN odpowiada, że od nowego roku szkolnego nauczanie historii będzie bardziej gruntowne i pogłębione.

Kuchciński powiedział dziennikarzom po rozmowie z protestującymi: „To jest ostateczność, która powinna wstrząsnąć tymi, którzy dzisiaj rządzą w Polsce. Nie powinno się do takich sytuacji dopuszczać. Rząd powinien bardziej odpowiedzialnie podejmować decyzje”. Jak dodał, PiS będzie chciało, by sprawą zajął się Sejm.

„Jeszcze dziś nasz klub parlamentarny złoży do marszałek Sejmu wniosek o informację w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu. Poza tym bezpośrednio do premiera i ministra skierujemy wniosek z prośbą o zmianę tego rozporządzenia” – zapowiedział wicemarszałek. Wyraził też obawę, że w przypadku braku reakcji rządu głodówki rozpoczną się w innych miastach.

Protestujący w krakowskim kościele św. Stanisława Kostki dziękowali politykom PiS za zainteresowanie i słowa otuchy. Nie chcą jednak zakończyć głodówki. “Gdy tylko otrzymamy sygnał z ministerstwa, że rozporządzenie jest zawieszone, to i my przerwiemy głodówkę” – oświadczył jeden z nich, Grzegorz Surdy.

Odnosząc się do rozpoczętego w poniedziałek protestu MEN oświadczyło, że od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą „uczyć się historii gruntowniej, w sposób bardziej pogłębiony”.

„Bez względu na to, czy uczeń w liceum ogólnokształcącym wybierze przedmioty humanistyczne, czy przyrodnicze, przez cały okres nauki będzie uczył się historii. W I klasie (przyrodniczej, politechnicznej, humanistycznej, ekonomicznej) będą to dwie godziny historii tygodniowo. Od 2015 r., kiedy obecni uczniowie klas III gimnazjów ukończą szkoły ponadgimnazjalne, będziemy mieć absolwentów dużo lepiej, solidniej przygotowanych nie tylko do kontynuowania nauki, ale także dobrze znających historię najnowszą” – zapewnił resort w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej.

MEN podkreśliło też, że nowa podstawa programowa nauczania, w tym dotycząca lekcji historii, była jednym z najszerzej konsultowanych projektów aktów prawnych.

Nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, które ma wejść w życie od 1 września 2012 r., minister edukacji podpisała 20 stycznia. Wiąże się ono z rozpoczętą we wrześniu 2009 r. reformą edukacji i stopniowym wprowadzaniem nowej podstawy programowej nauczania. W podstawie określone jest, czego i na jakim etapie nauki uczeń musi się nauczyć.

 

źródło: PAP

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści