W samym sercu kompleksu sejmowego zainicjowano galerię rzeźb przedstawiających marszałków izby poselskiej z okresu I Rzeczypospolitej.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odsłaniając popiersia współtwórców Konstytucji 3 maja: Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy, marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego, powiedział:
Rzeźby tych dwóch marszałków odsłaniamy w pierwszej kolejności, bowiem w tym roku obchodzimy 450. rocznicę podpisania unii lubelskiej.
Połączyła ona dwa państwa, umożliwiając przy tym powstanie
unikalnego w Europie systemu parlamentarnego.
A potwierdzenie trwałości idei unii nastąpiło właśnie w 1791 roku podczas Sejmu Czteroletniego w obecności marszałków Małachowskiego i Sapiehy.
Mądrość i dalekowzroczność obu marszałków, głęboki zmysł
polityczny oraz szacunek dla wartości republikańskich umożliwiły połączenie starań
o suwerenność z reformowaniem ustroju RP Obojga Narodów. Idee te są ciągle
aktualne oraz inspirujące.
W ubiegłym roku akt unii lubelskiej został wpisany na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”, o co wspólnie zabiegały Polska, Litwa, Łotwa, Białoruś i Ukraina.
Mamy nadzieję, że te rzeźby, jako dzieła sztuki narodowej umieszczone na terenie Sejmu oraz portrety marszałków I i II RP – pomogą w kształtowaniu pamięci historycznej i wrażliwości społecznej Polaków – podkreślił marszałek Sejmu.
Galeria ta jest jednym z przedsięwzięć podjętych w ub. roku w ramach obchodów 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.