POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński: Kresy stanowiły o sile politycznej i tożsamości narodowej Polaków

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej podjęto temat Polaków na Wschodzie – jak mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński – temat trudny i dla wielu bolesny, łączący ze wspomnieniami czasów wojny i powojennego okresu – deportacji, przesiedleń, nacjonalistycznej przemocy i utraconego domu. Domu nie tylko w znaczeniu rodzinnym, lecz w wymiarze wielowiekowego duchowego i materialnego dorobku.

Marek Kuchciński podkreślał, że od początków polskiej państwowości Kresy stanowiły o sile politycznej i tożsamości narodowej Polaków. Były integralną częścią Rzeczypospolitej Polskiej.

– Wiemy jak w I połowie XX wieku kształtowały się nasze dzieje, jak 100 lat temu trudny i długi był proces kształtowania granic po latach zaborów. I jak 20 lat później na Konferencji Jałtańskiej zmieniono granice Polski, pozostawiając miliony naszych rodaków za wschodnią granicą – przypominał marszałek. – Kresy to także symbol przemilczanej prawdy, zacierania śladów polskości oraz wykorzenienia polskiej kultury, a także europejskiej cywilizacji. W czasach sowieckich przejawy przywiązania do kresowego dziedzictwa były surowo karane – podkreślał Kuchciński.

Marszałek przypomniał, że dopiero z końcem lat 80. powstała pierwsza organizacja – Towarzystwo Miłośników Lwowa, pielęgnujące dziedzictwo ziem wschodnich oraz pomoc rodakom na Wschodzie. W całym kraju powstawały oddziały Towarzystwa. Jednym z nich był prężnie działający Przemyski Oddział.

Zdaniem Marka Kuchcińskiego państwo polskie powinno jeszcze lepiej i skuteczniej wspierać dorobek naszych przodków z Kresów oraz obecne pokolenia. Związanych pochodzeniem z Polską żyje na Ukrainie od 1,5 do 2 mln.

fot. Marta Olejnik

IMG_4942 IMG_4938 2Msza święta w intencji Zbigniewa KuchcińskiegoIMG_5017 2IMG_5004IMG_5098Zygmunt Majgier, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan JaroszIMG_5096 Wicemarszałek Senatu Maria KocIMG_5089 IMG_5064 2 Prof. Jerzy Piórecki, dr Jan Musiał, Janusz CzarskiIMG_5032 IMG_5124Waldemar WigluszIMG_5206Ks. Władysław Deren: Należy zrzeszać Kresowiaków w Polsce, by mogli wracać do swoich korzeni, by mogli odnawiać więzi. IMG_5208 IMG_4987Zbigniew Chrzanowski: Należy rozsądnie pomyśleć o kształceniu młodzieży. Proszę nie używać w stosunku do ludzi, którzy zostali na swoich miejscach, którzy nie wyrzekają się swoich korzeni, którzy pozostają i dbają o te miejsca słowa „Polonia”. To nie jest Polonia. IMG_5117Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz – przewodnicząca Sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą: Nasi rodacy na Kresach zapłacili bardzo wysoką cenę za bycie Polakami, przyznawanie się do Polski, kultywowanie, podtrzymywanie polskiej tożsamości IMG_5214Emil Legowicz: Byliśmy zapomnieni, byliśmy tabu. Trudno mówić o latach, kiedy wszystko było tajemne: spowiedź, komunia, śluby… Życie było dla rozwoju człowieka tragiczne. Ale przetrwaliśmy. Dziś możemy być dumni, że tam zostaliśmy. Nie wyjechaliśmy, bo jesteśmy związani krwią z tą ziemią. IMG_4988 Marek Kamiński, Robert Choma (prezydent Przemyśla w latach 2002-2018)IMG_5095 IMG_5069IMG_5101 IMG_4962Z Linią 102 IMG_5165Marszałek Sejmu wręczył nagrody laureatom międzynarodowego konkursu „Rok 1918 – nowy ład w Europie Środkowo-Wschodniej”

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści