14 lutego 1942, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego została powołana Armia Krajowa. Jej poprzednikiem był Związek Walki Zbrojnej. AK działała na obszarze całej II RP. Chwała Bohaterom – napisał na Twitterze Marek Kuchciński.
W listach skierowanych do szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz dyrektora IPN Rzeszów marszałek Sejmu napisał, że składa wyrazy czci i głębokiego szacunku Kombatantom Armii Krajowej, bohaterskim obrońcom Ojczyzny. Przypomniał, że 77 lat temu z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, której działalność zajmuje jedną z najbardziej chlubnych kart w historii Rzeczypospolitej. Armia Krajowa stanowiła dumę Polski Podziemnej, liczebnością oraz organizacyjną doskonałością przewyższając armie podziemne okupowanej Europy.
Marek Kuchciński podkreślił, że w dziejach AK zapisało się wiele pięknych przykładów gotowości do ponoszenia ofiar dla dobra Polski. Do najbardziej znamiennych należą akcja „Burza” oraz Powstanie Warszawskie, podczas których żołnierze AK stanęli do walki z regularnymi, przeważającymi siłami wroga. Niebagatelną rolę w budowaniu naszej drogi do wolności odegrały dywersyjne i sabotażowe akcje planowane przez Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Męstwo i determinacja polskiego oręża w tych trudnych czasach pokazały, że każdy akt sprzeciwu wobec zła miał ogromne znaczenie.
Marszałek Sejmu przypomniał, że bohaterstwo, odwaga żołnierzy Armii Krajowej, ale również ich determinacja w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę sprawiły, że przez wiele lat władze komunistyczne próbowały wykreślić ich zasługi z kart historii. Życiorysy wielu bohaterów dzisiejszej uroczystości naznaczone zostały brutalnymi represjami i uciążliwymi szykanami. – Dlatego właśnie w takich chwilach, kiedy cofamy się myślą do tamtych ludzi i tamtych wydarzeń, pragniemy uczynić wszystko, by czas miniony nigdy nie został zapomniany, by idee okupione cierpieniem i życiem tysięcy, na stałe wrosły w świadomość pokoleń obecnych i przyszłych. Pamięć jest bowiem wspólnym dziedzictwem i spoiwem naszej narodowej tożsamości – napisał marszałek Kuchciński.
Pomnik AK opodal Sejmu, fot. mo