POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński w 77. rocznicę powołania AK: Składam wyrazy czci i głębokiego szacunku Kombatantom Armii Krajowej

14 lutego 1942, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego została powołana Armia Krajowa. Jej poprzednikiem był Związek Walki Zbrojnej. AK działała na obszarze całej II RP. Chwała Bohaterom – napisał na Twitterze Marek Kuchciński.

W listach skierowanych do szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz dyrektora IPN Rzeszów marszałek Sejmu napisał, że składa wyrazy czci i głębokiego szacunku Kombatantom Armii Krajowej, bohaterskim obrońcom Ojczyzny. Przypomniał, że 77 lat temu z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, której działalność zajmuje jedną z najbardziej chlubnych kart w historii Rzeczypospolitej. Armia Krajowa stanowiła dumę Polski Podziemnej, liczebnością oraz organizacyjną doskonałością przewyższając armie podziemne okupowanej Europy.

Marek Kuchciński podkreślił, że w dziejach AK zapisało się wiele pięknych przykładów gotowości do ponoszenia ofiar dla dobra Polski. Do najbardziej znamiennych należą akcja „Burza” oraz Powstanie Warszawskie, podczas których żołnierze AK stanęli do walki z regularnymi, przeważającymi siłami wroga. Niebagatelną rolę w budowaniu naszej drogi do wolności odegrały dywersyjne i sabotażowe akcje planowane przez Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Męstwo i determinacja polskiego oręża w tych trudnych czasach pokazały, że każdy akt sprzeciwu wobec zła miał ogromne znaczenie.

Marszałek Sejmu przypomniał, że bohaterstwo, odwaga żołnierzy Armii Krajowej, ale również ich determinacja w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę sprawiły, że przez wiele lat władze komunistyczne próbowały wykreślić ich zasługi z kart historii. Życiorysy wielu bohaterów dzisiejszej uroczystości naznaczone zostały brutalnymi represjami i uciążliwymi szykanami. – Dlatego właśnie w takich chwilach, kiedy cofamy się myślą do tamtych ludzi i tamtych wydarzeń, pragniemy uczynić wszystko, by czas miniony nigdy nie został zapomniany, by idee okupione cierpieniem i życiem tysięcy, na stałe wrosły w świadomość pokoleń obecnych i przyszłych. Pamięć jest bowiem wspólnym dziedzictwem i spoiwem naszej narodowej tożsamości – napisał marszałek Kuchciński.

                                                                             

DSCF4054

Pomnik AK opodal Sejmu, fot. mo

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści