Kościół katolicki w Polsce był silnym ogniwem wsparcia społeczeństwa w walce z komunizmem. W stanie wojennym dawał schronienie represjonowanym, organizował niezbędne leki, żywność, pieniądze. Kościół nie afiszuje się tym, co wpisane jest w chrześcijańskie korzenie Europy – bezinteresowną pomocą. Również dziś siostry zakonne i księża są cichymi bohaterami, niosąc pomoc tysiącom uciekających przed wojną Ukraińców.
Obecnie w 924 domach zakonnych w Polsce i w 98 na Ukrainie siostry zakonne udzielają pomocy duchowej, psychologicznej, medycznej i materialnej uchodźcom wojennym – poinformowała Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Zgodnie z szacunkami od początku wojny każde z 150 działających w Polsce i na Ukrainie żeńskich zgromadzeń zakonnych udzieliło pomocy od kilku do nawet 18 tys. osobom.
Caritas Archidiecezji Przemyskiej działa zarówno na miejscu, jak i na Ukrainie. W Przemyślu na dworcu PKP w restauracji Perła, przy ul. Lwowskiej w Namiocie Nadziei, w ośrodku dla cudzoziemców przy ul. Mickiewicza, na przejściu granicznym w Korczowej, Chotyńcu, Młynach, Krościenku, w Medyce.
Każdego dnia Caritas przygotowuje posiłki dla uchodźców oraz służ porządkowych (strażaków, policjantów) i medycznych. Każdego dnia wydajemy uchodźcom kilka tysięcy porcji ciepłej zupy, kanapki, słodycze, wodę, koce, łóżka polowe itp. Wydawane są także bezpłatnie śniadania, obiady i kolacje dla wszystkich służb mundurowych i porządkowych pracujących na dworcu (dziennie wydawanych jest ponad 200 posiłków). Wolontariusze udzielają wsparcia emocjonalnego, pomagają w rozlokowywaniu uchodźców, transporcie na dworzec kolejowy, udzielają informacji, pomagają rozwiązywać drobne problemy (osobista asysta), a siostry michalitki i felicjanki prowadzą animacje dla dzieci.
Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, ich ofiarności i solidarności, samej tylko Caritas Archidiecezji Przemyskiej udało się także przekazać na teren Ukrainy już 63 tiry i 38 busów z żywnością, wodą, suchym prowiantem, środkami higienicznymi, lekami, kocami, itp. Zamówiliśmy 100 agregatów prądotwórczych do przekazania dla ukraińskich szpitali oraz obiektów publicznych.
Codziennie przemyska Caritas rozdaje ok. 30 tys. kanapek dla uchodźców. Przekazujemy po 8 palet żywności w tym kanapki na stronę ukraińską dla ludzi czekających w kolejkach na odprawę graniczną. Przyjęliśmy 28 osób chorych do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu, 5 osób w podeszłym wieku zostało przyjętych do Domu Spokojnej Starości Caritas w Kąkolówce, a 20 matek z dziećmi znajduje schronienie w Domu Matki i Dziecka Caritas w Przemyślu. Zadeklarowaliśmy przyjęcie do Ośrodka Caritas w Zboiskach 80 osób z niepełnosprawnością. Każdego dnia do pomocy uchodźcom zaangażowanych jest ok. 150 wolontariuszy.
Za pomoc uchodźcom podziękował Polakom Papież Franciszek: Wy jako pierwsi wsparliście Ukrainę, otwierając swoje granice, swoje serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców uciekających przed wojną. Hojnie ofiarujecie im wszystko, czego potrzebują, by mogli żyć godnie, pomimo dramatu obecnej chwili. Jestem wam głęboko wdzięczny i z serca Wam błogosławię!
fot. Radio Watykańskie