Podczas IX Kongresu „Polska Wielki Projekt”, który w piątek rozpoczął się w stołecznych Arkadach Kubickiego, marszałek Sejmu Marek Kuchciński wręczył Medal „Odwaga i Wiarygodność” Panu Fabio Biondi. – Maestro Fabio Biondi otrzymuje Medal „Odwaga i Wiarygodność” w roku szczególnym – roku Stanisława Moniuszki ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej, a jednocześnie ogłoszonym przez UNESCO na wniosek trzech państw: Polski, Litwy i Białorusi. Jesteśmy wdzięczni, Maestro, za pańskie zaangażowanie i za przygotowanie oraz znakomite wykonanie koncertowe „Halki” w styczniu tego roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Jesteśmy wdzięczni za to, że przez szereg lat był Pan obecny artystycznie w Polsce – powiedział Marszałek Sejmu.
W uroczystości udział wzięli również m.in.: Julia Przyłębska – Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Wanda Zwinogrodzka i Jarosław Sellin – wiceministrowie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Artur Szklener – Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Stanisław Leszczyński – Dyrektor Artystyczny Festiwalu „Chopin i jego Europa”.
Fabio Biondi to jeden z najważniejszych wykonawców muzyki dawnej. Stworzył, grający na instrumentach z epoki, zespół Europa Galante, którego jest liderem. W styczniu br. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbył się koncert orkiestry, inaugurujący rok Stanisława Moniuszki. Miało wówczas miejsce koncertowe wykonanie „Halki” w języku włoskim. Ta wersja opery miała swoją prapremierę podczas ubiegłorocznego festiwalu „Chopin i jego Europa”. Zebrała wówczas znakomite recenzje, bijąc rekordy popularności.
Medal „Odwaga i Wiarygodność” przyznawany jest od pięciu lat . Jego nazwa stanowi nawiązanie do hasła wyborczego śp. Lecha Kaczyńskiego z 2005 r. Natomiast jego laureatami są osoby aktywnie działające na rzecz Kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie. Pierwszą laureatką uhonorowaną medalem była prof. Ewa Thomson. W gronie tym znajdziemy również takie osobistości, jak np. sir Roger Scruton, czy Anca Maria-Cernea.
Głównym organizatorem Kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent Andrzej Duda. Ideą kongresu – jak wskazują jego organizatorzy – jest debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach. Kongres został podzielony na kilka tematycznych paneli dyskusyjnych.
Wśród tegorocznych prelegentów znajdują się m.in. minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Ryszard Legutko, prof. Andrzej Zybertowicz, czy prof. Zbigniew Stawrowski. Wykład wprowadzający wygłosił premier Mateusz Morawiecki.
CIS
fot. Rafał Zambrzycki