W Regietowie w województwie małopolskim odbyła się 29. edycja Konferencji EUROPA KARPAT. Politycy, naukowcy i samorządowcy z kilku krajów rozmawiali między innymi o rolnictwie, turystyce oraz o współpracy. Zapewniając, że opracowanie tak zwanej strategii karpackiej to szansa na rozwój także dla Podkarpacia. Cykl konferencji został zapoczątkowany w 2010 roku. Wcześniej spotkania odbywały się między innymi w Przemyślu i Krasiczynie.
Marek Kuchciński, poseł PiS, organizator Forum Europa Karpat – Jedność w różnorodności. Moim zdaniem to są nasze atuty, a Europa Karpat niesie za sobą to czym nigdzie w Europie, na całym kontynencie nie ma. Otóż dla przypomnienia – Karpaty są obszarem, w którym występuje największa bioróżnorodność, prawie, czy nawet ponad 2 tysięcy gatunków roślin i zwierząt na tym terenie. Proszę Państwa tę różnorodność regionalizmów, obyczajów, języków, kultur, i to wszystko ze sobą współegzystuje żyjąc w obszarze, ja bym powiedział pewnej tolerancji, to słowo tolerancja, szacunek do człowieka, ono jest pewnym fundamentem, co oznacza, że cały świat związany z systemem z hierarchią wartości chrześcijańskiej on jest fundamentem naszego życia. Chcemy żyć w Europie na takim poziomie i na takich warunkach, jak zachodni Europejczycy i bardzo dobrze się stało, że jesteśmy w Unii Europejskiej.
Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu – To jest myślę bardzo pożyteczne przedsięwzięcie, nie tylko z punktu widzenia spotkań polityków i samorządowców, którzy tu rozstrzygają o kwestiach dotyczących przejść granicznych, infrastruktury, dróg, połączeń kolejowych, ale także to jest dobry sposób promocji regionu i to, że przyjeżdżają tu politycy, posłowie, ministrowie ze Słowacji, Czech, Rumunii, Serbii a nawet z Litwy, Ukrainy oczywiście to poznają te miejsca, o tych miejscach się mówi w tych krajach i to jest dobry sposób, aby to piękno Podkarpacia pokazać.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej – Przede wszystkim jest to ważne z punktu widzenia rozwoju województwa podkarpackiego, ale i małopolskiego. Zależy nam na tym, aby te regiony jeszcze prężniej się rozwijały i rozwijały się właśnie na tych obszarach, na których ten rozwój nie jest dziś aż tak satysfakcjonujący, czyli właśnie w obszarze Karpat. Chcemy wykorzystać ten potencjał, potencjał przede wszystkim w zakresie turystycznym, bo jest największy. I ten rozwój turystyki, wsparcie gospodarstw domowych, rodzinnych, gdzie moglibyśmy realizować te działania związane właśnie z turystyką, agroturystyką są ważne, abyśmy je wspierali, ale ważne też abyśmy pozyskali na nie środki zewnętrzne, bo dziś tych środków brakuje, więc tak ważne jest to finansowanie środków unijnych, środków europejskich a poprzez strategię karpacką, moglibyśmy tę szansę jeszcze zwiększyć.