POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Kalwaryjskie Fortalicium Fredry

W Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry”, w ramach którego trwały prace konserwatorskie i budowlane przy zabytkowych obiektach klasztornych oraz kaplicach. Renowacja Kalwarii Pacławskiej jest jednym ze 152 projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich sześciu lat w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na łączną kwotę 3 mld zł.

Kalwaria, nazywana Jerozolimą Wschodu i Jasną Górą Podkarpacia, to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu i pielgrzymek w Polsce, a klasztorne księgi opisują ponad 50 cudów.

Powstała w latach 60. XVII wieku po powrocie z Ziemi Świętej kasztelana lwowskiego i wojewody podolskiego Andrzej Maksymiliana Fredry, którego intencją było wierne oddanie miejsca Męki Pańskiej. Również w  XVII w. przewieziono tu z Kamieńca Podolskiego cudowny obraz Matki Bożej, przed którym modlili się królowie Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani Stanisław Żółkiewski, Stefan Czarniecki, książę Jarema Wiśniowiecki i książęta, a ponad 50 lat temu kardynał Karol Wojtyła. Dziś przybywają tam tysiące pielgrzymów, prowadzona jest także działalność edukacyjna i kulturalna.

Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury. Perła, która jednocześnie uosabia przemiany tej kultury – też tragiczne zmiany, jakie przechodziliśmy. Ale przede wszystkim uosabia podstawowe rysy i fundamenty tej kultury. Mocne fundamenty związane – nieprzypadkowo – z chrześcijaństwem. Dzięki nim jesteśmy bardziej otwarci na inne nurty, które nas wzbogacają, i to sprawia, że polska kultura jest tak wyjątkowa – podkreślił minister kultury Piotr Gliński.

 fot. Danuta Matloch, MKiDN

fot. Marek Kuchciński

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści