Byłeś rzecznikiem narodu walczącego o swą suwerenność w starciu z systemem państwa totalitarnego – pisał Ojciec Święty Jan Paweł II o arcybiskupie Ignacym Tokarczuku. 16 grudnia w Przemyślu podczas prezentacji książek o arcybiskupie zabrzmiały nie tylko słowa Papieża Polaka, na dowód, że dzieło arcybiskupa jest wciąż aktualne. abp Tokarczuk broniąc prawdy ewangelicznej i praw ludzi prześladowanych za wiarę, zasłużył także na naszą wdzięczność.
Ignacy Tokarczuk jest bez wątpienia postacią ważną dla współczesnej historii Polski. Wciąż jednak, w powszechnej świadomości Polaków, zbyt rzadko przywoływany jako nieustępliwy obrońca praw wiernych Kościoła katolickiego i jeden z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego o niepodległość. – Prezydent Lech Kaczyński uhonorował abp. Tokarczuka Orderem Orła Białego. W 2016, gdy Sejm włączył się w wielkie wydarzenie 1050. rocznicy chrztu Polski, wspólnie z władzami Polski i Konferencją Episkopatu uznaliśmy, że musimy przypomnieć postać biskupa niezłomnego. W uchwale sejmowej, cytując Ojca Świętego, wskazaliśmy, jak bronić prawdy. 2018 został Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka – przypomina Marek Kuchciński.
Dla ludzi Kościoła abp Ignacy był przede wszystkim autorem mądrych i bezkompromisowych kazań. W przypomnianej podczas spotkania homilii abp Tokarczuk mówi między innymi: Czasy dzisiejsze wymagają od każdego z nas, abyśmy słuchali więcej Boga niż ludzi. Bo ludzie przemijają, a Bóg i nasza nieśmiertelność trwa. I prawda i słuszność trwa też na wieki.
Został także zapamiętany jako biskup, dzięki któremu, mimo sprzeciwu komunistów, do roku 1993 powstało w diecezji przemyskiej ponad 400 nowych kościołów. W latach 70. otworzył kurię biskupią w Przemyślu dla spotkań opozycji demokratycznej i niepodległościowej, w tym szczególnie niezależnego ruchu chłopskiego. W latach stanu wojennego pomagał rodzinom internowanych.
W Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu odbyło się spotkanie „Jest Bóg – jest prawda – jest wdzięczność. Pamięci abp. Ignacego Tokarczuka”, podczas którego zaprezentowano książki o arcybiskupie Tokarczuku: „Niezłomny” (Wydawnictwo Sejmowe) i „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk (1918-2012). Metropolita Przemyski” (IPN). Na uroczystości pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Adama Szala – arcybiskupa Metropolity Przemyskiego, Marka Kuchcińskiego – posła na Sejm RP i Władysława Ortyla – marszałka Województwa Podkarpackiego pojawili się między innymi dr Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Janusz Czarski – dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz ks. Marek Wojnarowski – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu.
mo